KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej

16 listopada w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki ruszyła Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej, czyli przegląd filmów dokumentalnych, ukazujących ludzi, historie i ważne wydarzenia naszego regionu. Zgromadzone w programie dokumenty są okazją do poznania dorobku regionalnych filmowców oraz refleksji nad lokalnymi dziejami. Przegląd potrwa do końca grudnia 2021 i obejmuje łącznie siedem pokazów filmowych, które każdorazowo poprzedzi wprowadzenie filmoznawcy.

Fot. Kraków Dla Seniora

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej stanowi podsumowanie wieloletniego programu  dotacji dla twórców chcących wyprodukować filmy ukazujące szczególnie istotne tematy dla dziedzictwa kulturowego Małopolan. Zrealizowane w ramach inicjatywy dokumenty snują opowieści o ludziach, którzy oddali swe serce Małopolsce, odkrywają lokalne tajemnice i przypominają istotne epizody z historii tego wyjątkowego regionu na południu Polski. 

Począwszy od połowy listopada Kino Pod Baranami zaprasza sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na cykl siedmiu pokazów, w ramach których zaprezentowane zostaną wybrane filmy zrealizowane w ramach projektu. Aż trzy spotkania (Teatralia - dziedzictwo, Teatralia - ludzie, Teatralia - miejsca) zostaną poświęcone zagadnieniom z obszaru teatru: istotnym miejscom takim jak Teatr im. Juliusza Słowackiego (Strójcie mi, strójcie, narodową scenę...) czy Piwnica Pod Baranami (Chłopaki z piwnicy) oraz wyjątkowym osobom kształtującym krakowskie życie kulturalne (Ania. Rzecz o Annie Dymnej). 

My dla innych to dwa pokazy skupione na wrażliwości Małopolan oraz ich gotowości do niesienia pomocy innym. Ujawniają się one zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu (Trzymaj serce przed złamaniem), jak i w chęci niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego (Ciężarówki nadziei). 

Na łączności pomiędzy historią a czasami współczesnymi skupiają się dwa pokazy pod hasłem Przeszłość w teraźniejszości. Twórcy zgromadzonych w nich filmów bacznie obserwują otaczający nas świat i znajdują w nim fascynujące opowieści o latach minionych, tradycjach i regionalnym dziedzictwie. Na ekranie pojawi się m.in. słynny pięściarz Tadeusz Pietrzykowski (Auschwitz. Boks i chleb), Bolesław Barbacki - sądecki malarz i społecznik (Portret Polaka) oraz członkowie społeczności żydowskiej zamieszkujący krakowski Kazimierz (Nowa kuchnia żydowska). 

Wprowadzenie do filmów wygłoszą: Kamil Kalbarczyk - filmoznawca i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor w czasopiśmie Ekrany, a także Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni, edukatorka filmowa i koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami.

Pokazy będą odbywać się we wtorki, wczesnym popołudniem (około godz. 13.00). 

Dokładna godzina rozpoczęcia każdego z seansów pojawiać się będzie co tydzień na stronie www.kinopodbaranami.pl

PDF   informacja prasowa do pobrania

Program Filmoteka Małopolska, wspierający produkcje filmowe związane z Małopolską, realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Chodorowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2021-11-19
Data aktualizacji: 2021-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź