KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Program wsparcia dla osób starszych z chorobą nowotworową

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie osoby w wieku 70 lat i więcej, mieszkające na terenie Krakowa, u których postawiono diagnozę choroby nowotworowej lub, które są w trakcie leczenia onkologicznego.

Fot. materiały prasowe

EU NAVIGATE to projekt badawczy, w ramach którego mogą Państwo skorzystać z bezpłatnego rocznego wsparcia asystenta/nawigatora.

Kim jest nawigator?
Jest to osoba, której rolą jest zapewnienie wsparcia informacyjnego i emocjonalnego. Z jednej strony nawigator pomaga w prawnym poruszaniu się po systemie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, dostarcza informacji o dostępnych usługach i podnosi ich zdolności do pozyskiwania świadczeń w ramach lokalnych zasobów. Z drugiej strony nawigator jest osobą, z którą zarówno osoby chorujące, jak i ich osoby bliskie mogą porozmawiać o trudnych doświadczeniach związanych z otrzymaniem diagnozy i procesem leczenia.

Początki nawigacji sięgają lat 90. XX wieku. W szczególności jest ona kierowana do osób w trudnej sytuacji społecznej i mających ograniczone zasoby.

W ramach projektu EU NAVIGATE finansowanego z środków programu HORIZON EUROPE w sześciu krajach europejskich wprowadzana jest interwencja nawigacyjna oparta na kanadyjskim programie Nav-Care©. W Polsce za wdrożenie programu odpowiada Zespół Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, kierowany przez prof. dr hab. med. Katarzynę Szczerbińską.

W Polsce w ramach programu EU Navigate zatrudnieni nawigatorzy ukończyli specjalistyczne szkolenie, a obecnie uczestniczą w regularnych treningach z zakresu psychologii i pracy z pacjentami onkologicznymi. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem OnkologiiSzpitalem Uniwersyteckim oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

Mogą do niego przystąpić pacjenci z aktywną diagnozą choroby nowotworowej którzy ukończyli 70 rok życia oraz ich opiekunowie (np. członkowie rodzin), czyli osoby, które bezpłatnie pomagają im w czynnościach codziennych przynajmniej raz w tygodniu. Obecność opiekuna nie jest jednak warunkiem koniecznym wzięcia udziału w projekcie.
​W ramach programu pacjentowi i jego opiekunowi zostanie przydzielony nawigator (asystent), który będzie utrzymywał z nimi stały kontakt osobisty i/lub zdalny przez 12 miesięcy. Nawigator będzie udzielał wsparcia w uzyskaniu potrzebnych świadczeń.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie EU Navigate. W celu zgłoszenia prosimy o kontakt z zespołem Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem działającym przy ul. Skawińskiej 8 w Krakowie, tel.: 502 186 434 (pon-pt: 8.00-15.00).

Polska strona projektu: Pracownia Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem - Zakład Socjologii Medycyny, Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej (cm-uj.krakow.pl)

PDF Więcej informacji o projekcie
PDF Ulotka informacyjna

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Jankowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2024-03-13
Data aktualizacji: 2024-03-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź