„Inkaska Droga Królewska” – wystawa fotografii w NCK

Jego Ekscelencja Ambasador Peru w Polsce Alberto Efraín Salas Barahona oraz Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb zapraszają na wernisaż wystawy fotografii „Qhapaq Ñan” czyli „Inkaska Droga Królewska”.

„Inkaska Droga Królewska” – wystawa fotografii w NCK
Fot. Kraków Dla Seniora

Sieć komunikacyjna Qhapaq Ñan, używana przez administrację Inków od połowy XV wieku, jest systemem integrującym społeczności lokalne mieszkające na terytorium Tawantinsuyu. Jej głównym zadaniem miała być kontrola polityczno-administracyjna Imperium, ale jednocześnie system ten sprzyjał intensywnej integracji społeczno-gospodarczej, ideologicznej i kulturalnej. Cechą charakterystyczną tego inkaskiego systemu dróg jest to, że został zaprojektowany i wybudowany w taki sposób, aby mógł dostosowywać się do rozmaitych warunków otoczenia geograficznego i ekologicznego, ujawniając oczywistą dominację środowiska naturalnego.

Do dnia dzisiejszego Qhapaq Ñan ma ogromne znaczenie jako linia komunikacyjna, która pozwala na wzajemne przenikanie się różnych kultur i tradycji społeczności mieszkających wzdłuż tej drogi. Dlatego właśnie peruwiańskie Ministerstwo Kultury, poprzez Projekt Qhapaq Ñan, przeprowadza prace badawcze i konserwacyjne oraz zajmuje się odrestaurowaniem, przywróceniem do użytku publicznego i promowaniem inkaskiej Drogi Królewskiej, będącej żywym przykładem dziedzictwa kulturowego na obszarze andyjskim.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 14 maja 2019 r., o godz. 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury.
Wstęp na podstawie zaproszeń, które są do odbioru w kasie NCK. 

„Qhapaq Ñan” czyli „Inkaska Droga Królewska” – wystawa fotografii

14 maja - 15 czerwca, Złota Galeria CENTRUM  

wstęp wolny

https://nck.krakow.pl/qhapaq-nan-czyli-inkaska-droga-krolewska-wystawa-fotografii/

PERU22

Adres:
Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków
Tagi: wystawa, NCK

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także
POLECAMY