Komunikat archiwalny

Finałowy koncert „Popołudnie ze Straussem 2018”

Ostatni w tym roku koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem” już 30 września 2018 r. o godz. 16. Tym razem odbędzie się on w komorze Długosza w Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce aż 135 metrów pod ziemią.

 

Finałowy koncert „Popołudnie ze Straussem 2018”
Fot. Kraków Dla Seniora

Koncert wykona Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą Jerzego Sobeńko i soliści: Aleksandra Stokłosa – sopran i Jakub Oczkowski - tenor

Aleksandra Stokłosa – sopran

 Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1997 r. Temperament oraz predyspozycje aktorskie pozwalają jej na wykonywanie partii zarówno o charakterze lirycznym jak i dramatycznym.

Już w czasie studiów doskonaliła swoją technikę wokalną na kursach mistrzowskich we Włoszech pod kierunkiem Katii Ricciarelli, co zaowocowało zaproszeniem do Palermo i udziałem w Gali Operowej w Bergamo.

W roku 1994 rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Gliwicach gdzie występowała w głównych partiach. W grudniu 1997 r. nawiązała współpracę z wybitnym tenorem Wiesławem Ochmanem, co zaowocowało wspólnymi występami w całej Polsce. Artystka występowała w Belgii, Holandii, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych (Houston, Nowy Jork, Waszyngton), Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Obecnie Aleksandra Stokłosa jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, a także doktorantką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje także z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka.

Jakub Oczkowski - tenor

Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. P. Kusiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył kursy mistrzowskie m.in. u: R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej, R. Owsińskiej, E. Iżykowskiej.

Jakub Oczkowski jest stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Fundacji Zofii Władysława Pokusów oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Buskiej. Otrzymał nagrodę od Starosty Powiatu Buskiego za reprezentowanie swojego miasta w kraju i za granicą. Jest laureatem Złotego Słowika na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, Królewskiego Festiwalu Muzycznego w Wilanowie, Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Człowiek Kultury.

Jakub Oczkowski współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, ale regularnie zapraszany jest na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale muzyczne i tak  np. wcielił się w rolę Jana Kiepury podczas Jubileuszowego, 50. Festiwalu im. Jana Kiepury gdzie każdego festiwalowego dnia dawał koncerty dla kilkutysięcznej publiczności.

Organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka cykl „Popołudnie ze Straussem” otrzymał wyróżnienie w organizowanym przez Ministra Kultury i Sztuki Konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 1995 r.”.

Wydarzenie  zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Informacja: 12 289 16 36

www.muzeum.wieliczka.pl

Stały patron medialny: TVP Kraków

Bilety do nabycia w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, na godzinę przed rozpoczęciem koncertu:

  • koncert w komorze im. Alfonsa Długosza: 45 zł
Tagi: koncert, muzyka

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także
POLECAMY