Komunikat archiwalny

„Zróbmy sobie Dzień Sąsiada!” - zaproszenie do udziału w akcji

Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych zaprasza mieszkańców Krakowa do udziału w akcji „Zróbmy sobie Dzień Sąsiada!”

„Zróbmy sobie Dzień Sąsiada!” - zaproszenie do udziału w akcji
Fot. Kraków Dla Seniora

Dlaczego? 

Bo warto znać osoby, które mieszkają obok nas – mieć do kogo się zwrócić kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a na naszym balkonie obrodziły pelargonie. Albo kiedy potrzebujemy zostawić pod okiem zaufanej osoby nasze dziecko. Kiedy jesteśmy chorzy lub starsi i potrzebujemy żeby ktoś pomógł nam w zrobieniu zakupów. Albo kiedy po prostu potrzebujemy zamienić z kimś parę zdań.

Bo każda społeczna inicjatywa zaczyna się od osób, które mówią sobie „Dzień dobry. Co słychać?” - potrzebujemy relacji i zaufania żeby zacząć wspólnie działać na rzecz naszego sąsiedztwa – zawalczyć o lokalny park czy napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego. 

Dlatego chcemy zaprosić mieszkańców Krakowa, do tego, żeby na przełomie maja i czerwca spędzili parę godzin ze swoimi sąsiadami, wyszli poza zwyczajowe „dzień dobry”.

Dla kogo jest ta akcja?

Dla wszystkich mieszkańców Krakowa – zarówno tych od pokoleń – jak i tych od paru miesięcy, którzy chcieliby poznać swoich sąsiadów i spędzić z nimi wspólnie czas. 

Jak może wyglądać Dzień Sąsiada?

Może być spotkaniem przy wspólnym stole wyniesionym z jednego z mieszkań na podwórko kamienicy. Może być piknikiem w pobliskim parku lub na placu zabaw. Może być przyblokowym konkursem na najlepszą szarotkę. Wybór konwencji zależy od organizatorów i ich sąsiadów.

Jak pomożemy organizatorom Dni Sąsiada?

Pokazując jak podobne inicjatywy organizowali inni, w Krakowie i innych miastach.   Pomagając zaplanować ten dzień – tak, żeby każdy znalazł tam coś dla siebie i chciał się włączyć  przynosząc kawałek własnego ciasta, czy przynosząc swoją ulubioną grę planszową.  Przekazując „niezbędnik”, z rzeczami, które pomogą udekorować miejsce i zorganizować czas.  Pomagając dotrzeć z informacją o ich dniu do sąsiadów – zdradzając tajemnice sąsiedzkiej promocji i udostępniając mapę Dni Sąsiada. 

Szczegóły pod adresem: www.dziensasiada.bis-krakow.pl, w wydarzeniu na portalu facebook https://www.facebook.com/events/2034510309910349/  oraz pod numerem telefonu: 12 412 15 24 i email: biuro@bis-krakow.pl, gdzie informacji udziela Agnieszka Węgrzyn.

Organizatorem akcji jest Biuro Inicjatyw Społecznych, partnerami: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Grupa Aktywni Mieszkańcy, Ośrodek Kultury Norwida, Program Aktywności Lokalnej "Sami dla siebie".

PDF  regulamin do pobrania

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także