STOWARZYSZENIE WILLA DECJUSZA
Opis
W renesansowym, otoczonym parkiem, XVI-wiecznym kompleksie Willi Decjusza, który jest własnością Miasta Krakowa, od 1995 r. swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie Willa Decjusza. U podstaw wszystkich projektów tej organizacji leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, idea wymiany myśli, promując pluralizm i tolerancję w życiu publicznym. Adresatami programów Stowarzyszenia są nie tylko przedstawiciele środowisk nauki, sztuki i polityki, ale również seniorzy.
Pierwszym przedsięwzięciem skierowanym wyłącznie do osób starszych były międzynarodowe warsztaty Action Laboratory w ramach unijnego programu Grundtvig w latach 2011-2012.Aktualnie prowadzone są kolejne edycje warsztatów kreatywności dla seniorów SAGA. Jest to kompleksowa propozycja służącą edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych oraz wykorzystania ich wiedzy, kompetencji i potencjału dla rozwoju najbliższego otoczenia i społeczności lokalnych. Praktyczne umiejętności wprowadzające do świata własnej twórczości literackiej, uczestnicy i uczestniczki zdobywają w formie warsztatów, konwersatoriów, pracy z tekstami, gier literackich, konkursów i zadań domowych w wybranych przez siebie grupach warsztatowych: proza oraz media. Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte spotkania Salonu Literackiego – wykładów nt. teorii literatury i współczesnych trendów, dyskusji nad współczesną i dawną literaturą polską oraz spotkań autorskich. Kurs komputerowy dostosowany do dotychczasowych umiejętności osób uczestniczących, obejmuje podstawowe zasady obsługi komputera, pracę w edytorze tekstu, umiejętność poruszania się w Internecie, korzystania z poczty elektronicznej tworzenia prezentacji multimedialnych oraz kwestie bezpieczeństwa w sieci. Program uzupełnia wolontariacki Klub Saga, współtworzony przez osoby uczestniczące, które chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.
W ofercie Willi Decjusza są też inne przedsięwzięcia artystyczne, w których chętnie uczestniczą seniorzy: Letnia Akademia Sztuki – warsztaty i pokazy tańców dworskich, koncerty muzyki klasycznej w ramach cykli, np. Dziedzictwo Chopina, Ogrody Twórczości – współczesne spektakle teatralne i baletowe, wystawy i wydarzenia towarzyszące oraz zwiedzanie obiektów renesansowych i udział w wydarzeniach kulturalnych w ramach Szlaku Renesansu w Małopolsce.
Wstęp na wszystkie realizowane tutaj wydarzenia jest wolny, ew. na podstawie bezpłatnych wejściówek. Rocznie korzysta z nich ok. 20 tys. osób.
Nasza otwartość, zaangażowanie i gotowość do wychodzenia poza ścisłe ramy działań projektowych, a szczególnie budowanie zaufanie i pielęgnowanie relacji międzyludzkich, sprawiają, ze Willa Decjusza staje się miejscem lubianym i odwiedzanym przez seniorów.
(Stowarzyszenie Willa Decjusza)