KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Agatowa solniczka - najstarsza w wielickiej kolekcji

Piękna agatowa solniczka w kształcie kielicha z przykrywką została niedawno zakupiona przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Fot. fot. D. Kołakowski

To wyjątkowe naczynie na sól pochodzi z końca XV w. i jest obecnie najstarszą w wielickiej kolekcji solniczek – kolekcja ta zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Obecnie solniczka jest prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce na wystawie jubileuszowej „70/70”.

Solniczka wykonana jest ze szlifowanego agatu i ma kształt kielicha zamkniętego przykrywką. Całość ujmuje srebrna i pozłacana oprawa, która zachwyca kunsztownymi ornamentami z poskręcanych, jakby „zeschniętych” liści. Pokrywa zwieńczona jest uchwytem z delikatnymi dekoracjami trójliści. Obiekt ten jest przykładem sztuki wybitnej światowej klasy a także jednym z najpiękniejszych naczyń przyprawowych w wielickiej kolekcji. 

Agatowa solniczka ozdobą jubileuszowej wystawy 70/70

Do 22 sierpnia 2021 r. agatowa solniczka prezentowana jest w Zamku Żupnym w Wieliczce na wystawie jubileuszowej „70/70”.

Wystawa ta została zorganizowana w związku z 70-rocznicą powstania Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Można na niej zobaczyć obiekty ze zbiorów Muzeum cenne materialnie i ważne historycznie prezentujące różnorodność i bogactwo jego kolekcji.

Każdy z nich ma swoją ciekawą historię i inspiruje do opowieści o miejscu i ludziach, z którymi jest związany.  Czasem jest to gotowy scenariusz na intrygujący kryminał jak w przypadku Rogu  Bractwa Kopaczy z 1534 r., który został skradziony i sprzedany w Wiedniu gdzie zakupił go Salomon Rothschild, znany bankier i finansista. A potem trwały wieloletnie starania, dzięki którym został  sprowadzony do Wieliczki.

Czy ktoś chciałby, żeby jego szef decydował o tym kogo może poślubić? Na pewno nie, a taki absurdalny nakaz obowiązywał w wielickiej kopalni w XIX w. Niestosowanie się do niego kończyło się nawet zwolnieniem z pracy. Ten zadziwiający dokument -„pozwolenie na małżeństwo”, prezentowany jest na wystawie.

Natomiast poza granice Polski zabiera kryształ czystej soli o fioletowym zabarwieniu. Pochodzi z niemieckiej kopalni soli w Merkers. Piękny okaz przypomina niechlubną historię z czasów drugiej wojny światowej. W tej kopalni Niemcy gromadzili skradzione w Europie złoto i dzieła sztuki.

Na wystawie można zobaczyc też fragment dawnej liny szybowej przypomina ona o ich ważnej roli w kopalni. Ich brak mógł wstrzymać  funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zaskakuje, że już w przeszłości liny wykorzystywano powtórnie, czyli poddawano je modnemu dziś recyklingowi.

Więcej ciekawych informacji znajduje się na wystawie i stronie internetowej (www.muzeum.wieliczka.pl).

Po zakończeniu wystawy jubileuszowej 70/70 agatowa solniczka będzie prezentowana na wystawie stałej „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Chodorowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2021-08-02
Data aktualizacji: 2021-08-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź