Komunikat archiwalny

Kombinat Kultury, czyli NCK po wakacjach

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza po wakacjach. Sezon artystyczny 2017/2018 startuje wystawą prac plastycznych artystów z zaprzyjaźnionego z Krakowem czeskiego Ołomuńca. Tradycyjnie we wrześniu NCK zaprasza również na dni otwarte, w ramach których będzie można poznać bogatą ofertę programową placówki. Na scenie muzycznej wystąpią m.in. Piotr Bukartyk oraz Chłopcy z Placu Broni, a swój najnowszy program przedstawi kabaret NOWAKI. Po dwumiesięcznej przerwie związanej z remontem NCK- ponownie zostanie otwarta Galeria Zdzisława Beksińskiego.

Kombinat Kultury, czyli NCK po wakacjach
Fot. Kraków Dla Seniora

NCK SCENA

2 września (sobota), godz. 12.00, Plac Centralny
Narodowe Czytanie „Wesela”

Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

To już szósta edycja akcji mającej na celu propagowanie polskiej literatury, a także przyczyniającej się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku wybór padł na dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.  Dzieło ma charakter symboliczny, tytułowe wesele posłużyło Wyspiańskiemu jako pretekst do poruszenia najważniejszych spraw narodowych. Dramat stanowi zatem wypowiedź na temat trudnych relacji społecznych, polskich przywar, a także obrazuje marazm polskiego narodu.  Galeria postaci stworzonych przez Stanisława Wyspiańskiego , mówi nam nie tylko o minionych czasach, ale także niesie uniwersalne i wciąż aktualne problemy i zagadnienia.

W ramach wydarzenia  na Placu Centralnym  odbędzie się happening zorganizowany przez aktorów Teatru Ab Intra, Teatru Ancymon, Teatru Empiryk  działających w Nowohuckim Centrum Kultury. W przestrzeni publicznej miasta bohaterowie „Wesela”  ożyją, a z ich ust popłynie poezja wybitnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Mamy nadzieję, że takie działanie przyczyni się do szerszego rozpropagowania idei czytania wielkich klasyków polskiej literatury i  skłoni też do włączenia się  w akcję i przeczytania swojego ulubionego fragmentu powieści na żywo.

Wstęp wolny


2 września (sobota), g.18.00, Scena NCK
Koncert Dziękujemy za Wolność – Piotr Bukartyk z zespołem

W pierwszą sobotę września na Scenie NCK odbędzie się wyjątkowa gala oraz koncert. Podczas gali uhonorowani medalami „Dziękujemy za Wolność” zostaną ludzie, którzy po 13 grudnia 1981 r. swoją postawą przyczyniali się do tworzenia wolnej i niepodległej Polski.

Odznaczenie to zostało ustanowione w 2014 r. przez Zarząd Stowarzyszenia Sieć Solidarności, które kultywuje ideały i tradycję ruchu społecznego „Solidarność”. „Dziękujemy za wolność” to wyróżnienie przyznawane w szczególności osobom zaangażowanym w latach 1981-1989 w podziemne struktury NSZZ Solidarność, działającym w licznych organizacjach opozycyjnych, ofiarom prześladowań i terroru komunistycznego, organizatorom niezależnych ośrodków kulturalnych, naukowych, mediów.

Część oficjalną koncertu zakończy występ gitarzysty, wokalisty i tekściarza – Piotra Bukartyka wraz zespołem.

bilety: 20 zł


16-17 września (sobota-niedziela), g. 11.00 – 19.00
KOMBINAT KULTURY – dni otwarte NCK 

KOMBINAT KULTURY to dwudniowe święto Nowohuckiego Centrum Kultury, podczas którego – u progu nowego sezonu 2017/2018 – pragniemy przedstawić wszystkim zainteresowanym naszą ofertę programową. Biorąc udział w spotkaniach, warsztatach i zajęciach można będzie z bliska przyjrzeć się naszemu pomysłowi na kulturę, sztukę, sport i rekreację.

Dni otwarte NCK to wielobarwny festiwal działań artystycznych i możliwość podglądnięcia od kuchni tego, jak pracujemy. Każdy, bez względu na wiek, będzie mógł spróbować własnych sił w zajęciach tanecznych, warsztatach teatralnych, plastycznych, fotograficznych, językowych, ceramicznych, muzycznych, rekreacyjnych i sportowych. Poza bogatą ofertą zajęć, Centrum ma własną galerię sztuki, dwa zespoły folklorystyczne na europejskim poziomie, teatr tańca współczesnego i jedną z największych scen w Krakowie.

W dniach 16-17 września szeroko otworzymy nasze drzwi dla wszystkich tych, którzy pragną twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje talenty lub zdobywać nową wiedzę.

Tegoroczna edycja KOMBINATU KULTURY wpisuje się w program corocznego wydarzenia ZAJRZYJ DO HUTY 2017 – imprezy organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, mającej na celu zaproszenie mieszkańców do Krakowa do bliższego poznania naszej dzielnicy.

Udział we wszystkich zajęciach Kombinatu Kultury jest bezpłatny!

wstęp wolny

DOC KOMBINAT KULTURY - informacja

NCK Kombinat Kultury


17 września (niedziela), g. 16.00, scena plenerowa
SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety: 2 zł


17 września (niedziela), g. 18.00, Scena NCK
CHŁOPCY Z PLACU BRONI – koncert – Kombinat Kultury 2017

Tegoroczny Kombinat Kultury zamkniemy koncertem prawdziwie nowohuckiego zespołu – Chłopców z Placu Broni!

‚Chłopcy’ reaktywowali się w 15 rocznicę śmierci lidera i założyciela – Bogdana Łyszkiewicza. Na koncercie będzie można usłyszeć wszystkie największe przeboje – „Kocham Wolność”, „O Ela”, czy „Kocham Cię”. Jak mówi basista zespołu – Franz Dreadhunter – „Powracamy z inicjatywy dobrego serca i pozytywnych wibracji jakie niosą utwory nieżyjącego lidera grupy. Chcąc jak najdłużej zatrzymać w pamięci te wspaniałe piosenki o miłości, pokoju, wolności i przyjaźni postanowiliśmy wraz z grupą przyjaciół reaktywować zespół wykonując jego największe przeboje.”

Na Scenie NCK zespół zagra w składzie:
Franz Dreadhunter – bass
Wojtek Namaczyński – perkusja
Mac Czarnecki Git – wokal
Jarek Miszczyk – keyboard
Piotr Czerwiński – gitara
Kacper Karpowicz – gitara

Bilety: 20 zł

Chłopcy z placu broni.jpg


24 września (niedziela),  g.19.00, Scena NCK
KABARET NOWAKI – 10-lecie działalności – „Śmiechokalipsa”

Ta przygoda trwa już 10 lat! Kabaret Nowaki dokładnie od dekady bawi fanów dobrej rozrywki. Niezliczone spektakle i programy telewizyjne to doświadczenie, które pozwala na określenie Nowaków mianem ekspertów w dziedzinie śmiechu i żartu.

Świętując swój jubileusz Nowaki wyruszają w zupełnie nową przygodę, w którą zabiorą ze sobą publiczność. Nowe perypetie znanych już postaci. Ulubieni bohaterowie w absolutnie zaskakujących sytuacjach - pani Krystyna i Martynka, a także inne nieznane jeszcze wcielenia Ady Borek. Wraz z Kamilem Pirógiem i Tomkiem Marciniakiem w premierowym programie pokażą wszystkie kabaretowe oblicza, które zaskoczą nawet tych, którzy myślą, że znają Nowaków na wylot.

Przeżyj kabaretowy koniec świata! Przez niemal dwie godziny Śmiechokalipsy na scenie Nowaki  z siłą Commando, przebojowym urokiem Lary Croft i błyskotliwą mądrością Indiany Jonesa zabiorą Was z nieznane dotąd rejony rozrywki. To zupełnie nowa era kabaretu, w której Nowaki wyznaczą najlepsze standardy. Weź udział w niezwykłej kabaretowej podróży u boku mistrzów żartu.

Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.

bilety: 60 zł

kabaret Nowaki_plakat.png

 

NCK WYSTAWY

ARTYŚCI Z OŁOMUŃCA
1– 18.09.2017, Biała Galeria Centrum

Wernisaż wystawy w piątek 1 września o g. 17.00

wstęp wolny

Współczesną kulturę plastyczną Ołomuńca definiują głównie działania dwóch stowarzyszeń artystycznych – Unii Artystów Plastyków Regionu Ołomunieckiego oraz Towarzystwa Ołomunieckich Artystów Plastyków, które na obszarze metropolii Moraw Środkowych istnieje od początku lat dziewięćdziesiątych i zalicza się do najbardziej znaczących organizacji twórczych w Republice Czeskiej.

Ideą wystawy jest prezentacja współczesnej ołomunieckiej kultury plastycznej poprzez wybrane prace kilku autorów średniej i starszej generacji, których dokonania odzwierciedlają dominujące nurty twórcze wśród członków obydwu stowarzyszeń i zarazem określają kierunki programowe tych organizacji.

Artyści z Ołomuńca: David Dusík, Jiří Hastík, Pavel Hogel, Vladimír Janek, Vít John, Radovan Langer, Jiljí Sedláček, Oldřich Schnabl, Richard Spurný, Oldřich Šembera, Miroslav Šnajdr, Marek Trizuljak, Miroslava Trizuljaková, Jiří Žlebek, Kateřina Žlebková.

DOC ARTYŚCI Z OŁOMUŃCA - zaproszenie

Ołomuniec - zaproszenie - mail.jpg

Pavel HOGEL Przeniesienie 2017 enkaustyka 97 × 107.jpg


GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
stała wystawa prac

16 września – ponowne otwarcie Galerii dla zwiedzających po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej remontami w NCK. 

Galeria Zdzisława Beksińskiego została otwarta w Nowohuckim Centrum Kultury 7 października 2016 roku. Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do tej pory ponad 41 tysięcy osób.

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty oraz klika dzieł z ostatniego okresu jego życia. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii. Tę część kolekcji będzie można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

Galeria Zdzisława Beksińskiego (200 m2) została zaprojektowana przez firmę EKOTEKTURA, a sama aranżacja wystawy jest dziełem Joanny Gościej-Lewińskiej. Dzięki temu widzowie mają okazję oglądać fantastyczne obrazy Beksińskiego w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amara brzmiącą niejako w tle ekspozycji.

Harmonogram działania Galerii w weekend 16-17 września będzie wyglądał następująco:
16-17 września (sobota i niedziela):
g. 11.00 – zwiedzanie kuratorskie wystawy 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy wcześniejsze zapisy przez formularz: http://kombinatkultury.pl/formularz-zapisow/
Bilety w cenie 10 zł/osoba będą do nabycia w Kasie NCK w dniu zwiedzania (po wcześniejszej rejestracji).
Od godziny 12.00 zapraszamy do normalnego zwiedzania wystawy (Galeria będzie czynna do g. 19.00).

W dniach 16 i 17 września bilet wstępu w promocyjnej cenie 5 zł do nabycia w Kasie NCK.
18 września (poniedziałek) – Galeria nieczynna
19 września – 8 października – Galeria czynna codziennie w g. 11.00-19.00

Bilety: normalny - 10 zł, bilet ulgowy - 8 zł.


WYSTAWA CZASOWA RYSUNKÓW I FOTOGRAFII ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO
22 września - 8 października

Prezentowany będzie zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda – wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości – stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa.

Wyjątkowo – na czas wystawy fotografii i rysunków – Galeria Zdzisława Beksińskiego (malarstwo) również będzie czynna w poniedziałki w godzinach 11.00 – 19.00, a w niedziele od godziny 11.00.

Wstęp na wystawę w ramach biletu do Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie - 10 / 8 zł

Adres:
Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także