Komunikat archiwalny

Nowa Huta mniej znana: kapliczki i stare wiejskie chałupy / spacer

25 czerwca 2017 r., godz.  16.00-18.00, Start: przystanek autobusowy „Klasztor Cystersów”, Kraków. Spacer w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Antoni Łapajerski (www.nhmz.pl). Zapisy do 22 VI: j.klas@okn.edu.pl

Nowa Huta mniej znana: kapliczki i stare wiejskie chałupy / spacer
Fot. pixabay

Trasa spaceru będzie prowadziła przez teren dawnej wsi Mogiła (ul. Klasztorna, ul. Powiatowa), gdzie zachowało się wiele kapliczek i kilka ostatnich wiejskich chałup i drewnianych domów sprzed budowy Nowej Huty. Są one dobrym przykładem podobnych obiektów rozsianych po całym obszarze pięciu nowohuckich dzielnic.

Jak pisze Antoni Łapajerski na swojej stronie internetowej : „Moim założeniem jest pokazanie zachowanych, choć często niedocenianych, ciekawych miejsc, obiektów architektonicznych i elementów krajobrazu (w szczególności kapliczek i krzyży przydrożnych oraz architektury drewnianej) na terenie (...) Nowej Huty” .

Spacer potrwa ok. 1,5 do 2 godz. i zakończy się na skrzyżowaniu ul. Ptaszyckiego i ul. Bardosa.
Start: przystanek autobusowy „Klasztor Cystersów”

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE – projekt realizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, w którego skład wchodzą działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail:  sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Adres:
ul. Klasztorna, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także