Komunikat archiwalny

GORĄCA SYCYLIA W NCK

Za oknami ciągle zima, a Nowohuckie Centrum Kultury proponuje nieco ocieplić klimat i przenieść się na chwilę na piękną wyspę – gdzieś między niebem, a morzem. Sycylia oczami podróżniczki i dziennikarki oraz na wystawie fotografii rzeźb Igora Mitoraja wkrótce w NCK.

GORĄCA SYCYLIA W NCK
Fot. Kraków Dla Seniora

Klub Podróżników Navigator
„Sycylia. Między niebem a morzem”- spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Ewą Cichocką
20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, sala kameralna

„Sycylia. Między niebem a morzem” - to zbiór esejów i reportaży o Sycylii. Barwny język i liczne ciekawostki z zakresu literatury, historii, mitologii i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą. Unikalnym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra. W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę z autografem autorki.

bilety: 2 zł

sycylia ksiażka


Rymowanki Sycylianki - spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Ewą Cichocką
warsztaty multimedialne i plastyczne dla dzieci
21 lutego (wtorek), godz. 9.00, sala 117

Rymowanki Sycylianki - czyli mity z Wyspy Słońca, to wierszyki oparte na mitach starożytnej Sycylii. Historyjki opowiadają o herosach, stworach i potworach dawnej Wielkiej Grecji z dowcipną, współczesną puentą. Słuchając wierszyków i oglądając animacje uczestnicy i uczestniczki poznają starożytne mity, by następnie, za pomocą wyobraźni i umiejętności plastycznych, rozwiązywać zagadki związane z mitycznymi bohaterami.

bilety: 2 zł


„Dzień, zmierzch i noc” rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento
wystawa fotografii Ewy Cichockiej i Magdy Pannert
20 lutego - 31 marca, Galeria Podróżników

Fotografie powstały podczas pleneru zorganizowanego na Sycylii jesienią 2011 r. w Agrigento, nazywanym przez Pindara “najpiękniejszym miastem wśród zamieszkałych przez śmiertelnych”. Sesja zorganizowana przez Studio Dokumentacji Podróżniczej EGC i Klub Hortensja była częścią projektu pt. Polak tu był – Sycylia śladami polskich artystów.

Wstęp wolny

Informacje: Nowohuckie Centrum Kultury, tel. 12 644 02 66 wew. 35

Adres:
Aleja Jana Pawła Ii, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także