Pomoc dla seniora
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa na bieżąco realizuje działania pomocowe, których odbiorcami są seniorzy.
Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów - Centrum mieści się przy al. Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów i od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 udziela informacji dotyczących miejskich działań dotyczących osób starszych. Można tutaj uzyskać wskazówki odnoszące się do możliwości skorzystania z oferty kulturalnej, z sieci Centrów Aktywności Seniorów, z miejskiej pomocy prawnej, psychologicznej, jak i nieodpłatnych usług tj. „Złota Rączka”, Asystenta Osoby Starszej, usługi podologicznej czy przewozu meleksami na miejskich cmentarzach do grobów swoich bliskich.
Złota Rączka – infolinia 12 616 7814 (poniedziałek-piątek w godz. 8-15) i wizyty specjalistów w domach seniorów, w celu zapewnienia im nieodpłatnej pomocy w drobnych, domowych naprawach, projekt skierowany do osób powyżej 60 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo.
Asystent 85+ dla seniorów i 70+ dla osób z niepełnosprawnością – projekt, którego celem jest poprawa jakości i poziomu życia krakowian, mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym poprzez zapewnienie im opieki i wsparcia przez asystentów, odwiedzających swoich podopiecznych w domach i pomagających w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, ale także towarzyszących im w zadaniach, wymagających przemieszczania się poza miejsce zamieszkania. Usługi asystenckie realizowane są przez 7 dni w tygodniu w godz. 7-22, a infolinia 512 914 645 działa od poniedziałku do piątku w godz. 10-14
PODOLOG 85+ oraz 70+ dla osób z niepełnosprawnościami – celem projektu jest poprawa jakości i poziomu życia mieszkańców Krakowa, mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym poprzez zapewnienie im dostępu do bezpłatnej diagnostyki i podstawowych zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych stóp, świadczonych przez specjalistę podologa.