Dokument archiwalny

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym z polskich muzeów noszących nazwę „Narodowe”. Utworzone w 1879 roku, początkowo jako muzeum polskiej sztuki współczesnej, dzięki wielu darom i zakupom jest dziś największą instytucją muzealną w Polsce – pod względem liczby budynków (17), oddziałów (11) oraz oddanych pod opiekę obiektów (800 tysięcy). I choć specjalnością Muzeum pozostaje nadal głównie polska sztuka i kultura, to na jego majątek składają się również wspaniałe kolekcje dzieł sztuki europejskiej i światowej, m.in., malarstwa, grafiki  rzeźby zachodnioeuropejskiej, sztuki i rzemiosła Dalekiego Wschodu, sztuki starożytnej, cerkiewnej, judaików czy liczny zbiór wyrobów rzemiosła, militariów, i tkanin Zachodu i Wschodu oraz numizmatów.

Muzeum Narodowe
Fot. Kraków Dla Seniora

 

Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje rocznie po kilkadziesiąt wystaw i pokazów czasowych, docenianych przez widzów i media, prowadzi także różnorodną działalność edukacyjną dla różnych grup wiekowych oraz osób niepełnosprawnych i wykluczonych.

W ofercie nie brakuje również projektów skierowanych do seniorów.

 

 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do uczestnictwa w nowym cyklu spotkań muzealnych

Oferta skierowana jest do osób, dla których ważna jest rozmowa. Celem spotkań będzie stworzenie jak najszerszego kontekstu, potrzebnego by zrozumieć dzieło, jego autora oraz epokę, w której powstało. Uczestnicy cyklu będą także poszukiwać kontekstów, które stworzyło samo dzieło sztuki, dla kogo i dlaczego stało się inspiracją do dalszego tworzenia.

Muzeum zaprasza wszystkich, dla których patrzenie to za mało.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora