Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało na początku XX- wieku. Swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa - amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej, który pragnął „ocalić od zagłady przeżytki przeszłości znikające bezpowrotnie".
 

Muzeum Etnograficzne
Fot. Kraków Dla Seniora

Zalążkiem liczącej dziś blisko 80 tysięcy eksponatów kolekcji były tworzone na przełomie XIX i XX wieku zbiory, które Seweryn Udziela przekazał zakładanej przez siebie placówce. Wszystkie zasoby magazynowe i biblioteczne są udostępniane publicznie i można z nich korzystać w celach badawczych.


Procesy globalne w świecie budzą w reakcji tęsknotę za lokalnym i osobnym. Paradoksalnie presja kulturowych standardów pozwala nam docenić siłę etnograficznego spojrzenia, które właśnie w szczególe potrafi dojrzeć złożoność ludzkiego bytowania i odczuwania świata. Szalony pęd cywilizacji każe tworzyć strefy zdystansowanego przeżywania rzeczywistości, a to właśnie umożliwia etnografia.

Przed etnografią otwiera się wielka przyszłość i nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak duże znaczenie ma fakt udostępnienia tych zbiorów. 

Kolekcje udostępniane są w ramach:

Dni i godziny otwarcia:

  • od wtorku do niedzieli -  w godz. od 10.00 -19.00
  • w poniedziałek  – nieczynne
Muzeum Etnograficzne
im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków
tel.: 12 430 60 23 fax: 12 430 63 30
www.etnomuzeum.eu

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora