Komunikat archiwalny

O Nowej Hucie historie nieoczywiste

Z początkiem października zakończył się cykl dziesięciu spacerów w ramach projektu "Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie", organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Sam projekt jednak się nie kończy. W październiku i listopadzie czekają nas fascynujące podróże w czasie i poznawanie historii nieoczywistych o dzielnicy podczas serii pięciu wykładów, a 2 grudnia finał projektu i premiera wydania książkowego przewodnika!

O Nowej Hucie historie nieoczywiste
Fot. Kraków Dla Seniora

Podczas spacerów, które trwały od końca czerwca do początku października swoimi szlakami po dzielnicy oprowadzali miejscy aktywiści, historycy, blogerzy i pasjonaci dzielnicy. Dzięki nim poznaliśmy nietypowe oblicze Nowej Huty, podziwiając m.in. rzeźby plenerowe, neony, graffiti, architekturę, kapliczki i drewniane domy, a także miejsca zielone, fantomowe, związane z literaturą czy trzema wojnami. Spacery cieszyły się dużą popularnością, a mieszkańcy dzielnicy i przyjezdni spacerowali dzielnie zarówno w upalnym słońcu, jak i ulewnym deszczu.

Teraz, w okresie jesiennym, projekt przenosi się do przytulnego wnętrza Ośrodka Kultury Norwida na os. Górali 5. W październiku i listopadzie odbędzie się pięć wykładów o nieoczywistych historiach dotyczących Nowej Huty. 10 października o godz. 18.00 dr hab. Jacek Górski – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie i długoletni kierownik Oddziału Nowa Huta tej instytucji – przedstawi prezentację „Metalowe (pra)historie” o odkryciach archeologicznych na terenach Nowej Huty. Dowiedzieć będzie się można m.in. gdzie mieli swoje obozowisko łowcy mamutów oraz gdzie znaleziono cenny skarb. Dokładnie tydzień później o tej samej porze wykład „Kraina mnichów, możnowładców i artystów” wygłosi Maciej Miezian z Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Z kolei 21 listopada o godz. 18.00 historyk Paweł Jagło opowie o muzyce lat 60. i 80. w Nowej Hucie podczas prelekcji zatytułowanej „Muzyczni kontestatorzy rzeczywistości”, a 23 listopada (także o godz. 18.00) dr hab. Jacek Gądecki z Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawi wykład o gentryfikacji dzielnicy pod tytułem „Pionierzy 2.0. Czyli o nowym życiu w (już nie tak) nowym mieście”. W listopadzie czeka nas jeszcze prelekcja historyka Mariusza Machyni o tym co widać na starych mapach terenów Nowej Huty.

Cały projekt zamknie 2 grudnia BarCamp w Ośrodku Kultury Norwida, czyli prezentacja i spotkanie nowohuckich miejsc i inicjatyw, połączone z premierą tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
tel. 12 644 27 65 w. 18, j.klas@okn.edu.pl

 

Adres:
Osiedle Górali 5, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także