górne tło

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało na początku XX- wieku. Swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa - amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej, który pragnął „ocalić od zagłady przeżytki przeszłości znikające bezpowrotnie".
 

Zalążkiem liczącej dziś blisko 80 tysięcy eksponatów kolekcji były tworzone na przełomie XIX i XX wieku zbiory, które Seweryn Udziela przekazał zakładanej przez siebie placówce. Wszystkie zasoby magazynowe i biblioteczne są udostępniane publicznie i można z nich korzystać w celach badawczych.


Procesy globalne w świecie budzą w reakcji tęsknotę za lokalnym i osobnym. Paradoksalnie presja kulturowych standardów pozwala nam docenić siłę etnograficznego spojrzenia, które właśnie w szczególe potrafi dojrzeć złożoność ludzkiego bytowania i odczuwania świata. Szalony pęd cywilizacji każe tworzyć strefy zdystansowanego przeżywania rzeczywistości, a to właśnie umożliwia etnografia.

Przed etnografią otwiera się wielka przyszłość i nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak duże znaczenie ma fakt udostępnienia tych zbiorów. 

Kolekcje udostępniane są w ramach:

Dni i godziny otwarcia:

Muzeum Etnograficzne
im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Krakowska 46, 31-066 Kraków
tel.: 12 430 60 23 fax: 12 430 63 30
www.etnomuzeum.eu