W dniach 29 września – 1 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W ubiegłorocznej edycji udział w niej wzięło ponad 500 instytucji z całego kraju. Również Krakowskie Biuro Festiwalowe dołączyło do akcji i zaprasza pod koniec września na wydarzenia organizowane w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20.
„Premiera w Pałacu”
28 września o godz. 18.00, w ramach cyklu „Premiera w Pałacu” spotkamy się z Aleksandrą Suławą. Nasza gościni opowie o swoim najnowszym reportażu: Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji. Dziennikarka, zafascynowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.
https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/premiera-w-palacu-przy-rodzicach-nie-parlowac-o-polskich-powrotach-z-francji-
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro (schody, brak windy)
Spotkanie z Kaliną Błażejowską
29 września o godz. 18.00 Wydawnictwo Czarne, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Pałac Potockich zapraszają na spotkanie z Kaliną Błażejowską, która opowie o reportażu Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych. Ta zapadająca w pamięć opowieść o tym, co wyparte, przemilczane, zapomniane, przedstawia wojenne losy pacjentów i pensjonariuszy dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego w Gostyninie i domu opieki w Śremie.
https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/bezduszni-zapomniana-zaglada-chorych-spotkanie-z-kalina-blazejowska
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro (schody, brak windy)
Plenerowe kino w Pałacu Potockich
29 września o godz. 20.00
Miesiąc Fotografii w Krakowie i Galeria Bunkier Sztuki zapraszają na plenerowe kino w Pałacu Potockich filmów artystycznych z kolekcji Bunkra Sztuki: Bliżej dalej oraz Jestem elektryczny Józefa Robakowskiego, Backstage Karola Radziszewskiego i Wieża Ratuszowa Krzysztofa Wodiczko. Na oba wydarzenia obowiązują bilety w cenie 5 zł do zakupienia w dniu projekcji.
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, dziedziniec
Dni Świeckości 2023
30 września, 11.00
W ramach Dni Świeckości 2023 odbędzie się dyskusja zatytułowana Nauka i edukacja oparte na faktach przygotowana przez Wszechnicę Oświeceniowo-Racjonalistyczną w Krakowie. Porozmawiamy o tym, jak rzetelnie badać i opisywać rzeczywistość, a także jak skutecznie edukować młodzież w tym zakresie.
https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/dni-swieckosci-2023-nauka-i-edukacja-oparte-na-faktach
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro (schody, brak windy)
Międzynarodowy Dzień Tłumacza
30 września o godz. 18.00
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza, Gabriel Borowski (język portugalski), Artur Łuksza (język angielski) i Olga Niziołek (język niderlandzki) podyskutują o tym, czym jest język inkluzywny i jak go przekładać. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu CELA: KMLU.
https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/jak-przekladac-jezyk-inkluzywny-miedzynarodowy-dzien-tlumacza
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro (schody, brak windy)
Spacer literacki śladem Antoniny Domańskiej, prowadzenie: Agnieszka Konior
Antonina Domańska znana jest przede wszystkim jako autorka Historii żółtej ciżemki i pierwowzór Radczyni z Wesela. Przez większość życia była związana była z Krakowem, a później także z Rudawą, gdzie mieszkała w domu z wieżyczką.
https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/spacer-literacki-sladem-antoniny-domanskiej
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro (schody, brak windy)