górne tło

NOWE TERMINY I ZASADY „Kraków – miasto pełne skarbów” - konkurs wiedzy o Krakowie

„Kraków – miasto pełne skarbów” to tytuł pasjonującego konkursu dla wszystkich osób 60+ zainteresowanych historią, zabytkami, tradycjami i legendami Krakowa, stanowiących unikatowy zasób materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasta.

Szanowni Państwo! W związku z okresem wysokiego poziomu zachorowalności na grypę oraz z uwagi na chęć zapewnienia bezpiecznego i pełnego udziału wszystkim osobom, które się zgłosiły do programu „KraKuskowym tropem”, organizatorzy postanowili zmienić terminy spotkania tematycznego i muzealnego, a także dokonać modyfikacji zasad programu i konkursu w kategorii wiekowej 60 +. (§7 pkt3. Regulaminu)
Mamy nadzieję, że dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mieli szansę uczestnictwa w tym wyjątkowym programie/konkursie.

ZASADY UDZIAŁU W PROGRAMIE / KONKURSIE

  1. Do programu/konkursu mogą przystąpić osoby w wieku 60 + zainteresowane zdobywaniem lub rozwijaniem wiedzy o Krakowie;
  2. Celem programu/konkursu jest zachęcenie uczestników do aktywnego spędzenia czasu poprzez udział w różnorodnych formach poznawczych oraz kształtowanie postaw zdobywania wiedzy (uczenia się) przez całe życie, nawiązywanie nowych kontaktów społecznych w atmosferze współpracy i współdziałania.
  3. Temat tegorocznej edycji: „Kraków – miasto pełne skarbów” ma wyjątkowe przesłanie nawiązujące do przypadających w roku 2023: 45 rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 rocznicy wpisania tradycji krakowskiego szopkarstwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO
  4. Program ma dwa warianty: I. konkurs (według zasad przedstawionych w pkt 5-9) oraz II. aktywne uczestnictwo (udział w spotkaniu tematycznym i wizycie w muzeum + przygotowanie opisu albo zagadki związanych z jakimś krakowskim „skarbem”). Zgłoszenia do 21.02.2023
  5. Integralną częścią programu/konkursu będą zajęcia przygotowawcze:
  1. Rozgrywki konkursowe będą przeprowadzone w dniu 31.03.2023 w Salach Lea i Kupieckiej w Urzędzie Miasta Krakowa, Pl. Wszystkich Świętych 3-4: A/w formie „quizu stolikowego” dla trzyosobowych zespołów (dobranych wg własnych preferencji) lub B/w formie testu rozwiązywanego indywidualnie (do wyboru); Uwaga! Istnieje też możliwość udziału w obu formach.
  2. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z podaną niżej literaturą, która może wzbogacić i poszerzyć wiedzę z poruszanego w konkursie tematu:
    1. Jan M. Małecki „Historia Krakowa dla każdego”, Wydawnictwo Literackie, pozycja dostępna w sprzedaży i w bibliotekach. Proponowane rozdziały: Akademia Krakowska, Święta królowa i odnowienie Akademii, W gotyckiej szacie, Arcydzieło Wita Stwosza, Początki humanizmu nad Wisłą, Artyści z Italii i sztuka renesansu włoskiego.
    2. Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka - wybrane fragmenty – wskazane w trakcie spotkania oraz zajęć w muzeum – pozycja dostępna we wszystkich filiach Biblioteki Kraków (w czytelniach lub do wypożyczenia)
  3. Pytania konkursowe (do testu i quizu) będą układane na podstawie powyższej literatury oraz materiałów towarzyszących zajęciom przygotowawczym.
  4. Decyzja jurorów dotycząca wyników finału jest ostateczna i nie podlega zmianie.
  5. Kontakt w sprawach organizacyjnych: tel. 515 076 126 i e-mail: krakuskowym.tropem.3@gmail.com