górne tło

Zaproszenie do Szkoły Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Jakie kompetencje pomaga rozwijać uważna lektura? Czy wspólne interpretowanie dzieł literackich może uczynić z nas bardziej świadomych obywateli? Zapraszamy do Szkoły Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

KBF zaprasza na wyjątkowe spotkanie czytelnicze prowadzone przez krytyków literackich, dziennikarzy, pisarzy i literaturoznawców, organizowane w wyjątkowym wnętrzu Pałacu Potockich – kulturalnym centrum Krakowa, ulokowanym w sercu naszego literackiego miasta. Szkoła Czytania to projekt, który realizujemy w KBF z przekonaniem, że kompetencje kształcone poprzez uważne czytanie pomagają nam świadomie i głęboko angażować się w relacje międzyludzkie, odpowiedzialnie podejmować inicjatywę w życiu społecznym i stawiać czoła wyzwaniom współczesnego świata. To wspaniała okazja do wspólnej lektury wartościowych tekstów, refleksji nad nimi i dyskusji o nich.

Spotkanie 19 maja 2022 o godzinie 13:30 poprowadzi Olga Drenda pisarka, eseistka, tłumaczka, antropolożka i etnolożka, Autorka między innymi książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji oraz Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów „Polityki” i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii Esej). Podczas spotkania porozmawiamy o tekście Piotra Lipińskiego „Strzeż się szaraka” ze zbioru „Niepowtarzalny urok likwidacji”.

Szkoła Czytania KMLU to zainicjowany w 2018 roku program edukacyjny KBF – instytucji kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury INESCO i współgospodarza pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Jego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców (młodzież szkolna, seniorzy), a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury i aktywny udział w życiu literackim grupom niedoreprezentowanym (osadzeni, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, uczniowie szkół specjalnych, mniejszości narodowe). Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez znakomitych przedstawicieli i przedstawicielki świata literackiego.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
Maria Świątkowska
507 875 236
maria.swiatkowska@kbf.krakow.pl