górne tło

Pomoc w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dla osób ze szczególnymi potrzebami

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, realizowany przez Główny Urząd Statystyczny, który potrwa do 30 września. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny. Wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Zebrane dane posłużą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Do tej pory w Krakowie rozpoczęło lub zakończyło spis ponad 20 proc. osób. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kraków jest na pierwszym miejscu w województwie małopolskim pod względem ilości osób, które wykonały obowiązek spisowy.

Ogólnopolskie zasady

W związku z pandemią spis jest realizowany przede wszystkim przez internet, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej spis.gov.pl. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie, korzystając z punktów spisowych przygotowanych
w urzędach statystycznych lub urzędach gmin i miast na terenie kraju (punkty te są dostępne
w zależności od sytuacji epidemicznej) lub dzwoniąc na infolinię spisową działającą pod nr tel. 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–18.00.

Z mieszkańcami województwa małopolskiego, którzy nie spiszą się samodzielnie, od 4 maja będą kontaktować się telefonicznie rachmistrzowie spisowi.

Dodatkowa pomoc dla mieszkańców Krakowa

Od 4 maja Gminny Komisarz Spisowy w Krakowie udostępnił klientom stanowiska do samospisu w budynkach Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 oraz ul. Wielickiej 28a. Stanowiska będą dostępne dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 po wcześniejszym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 12 616 93 20.

Miasto Kraków proponuje dodatkową pomoc mieszkańcom, którzy mają trudności
z samodzielnym udziałem w spisie. Od poniedziałku, 26 kwietnia, w Miejskim Centrum Informacji Społecznej oraz Miejskim Centrum Informacji dla Seniora w specjalnie uruchomionych punktach dyżurują pracownicy, którzy pomogą zrealizować obowiązek udziału w spisie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią skorzystanie z niej wymaga wcześniejszego telefonicznego umówienia.

Więcej informacji w zakresie pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami oraz seniorom w realizacji obowiązku spisowego dostępnych jest na stronie internetowej serwisu Kraków bez barier.

Informacje GUS do pobrania

List Dyrektora Urzędu Statystycznego w Krakowie