W marcu rozpoczęło działalność Miejskie Centrum Informacji dla Seniorów, prowadzone w ramach gminnego Programu Aktywności i Integracji Osób Starszych 2021-2025 PASiOS. Program ma ograniczyć wykluczenie osób starszych ze wszelkich przejawów życia społecznego i w ten sposób zadbać o jakość ich życia.
Działalność Centrum – kolejny krok w kierunku stawania się Krakowa miastem przyjaznym starzeniu się – ma pomóc w upowszechnianiu wiedzy wśród mieszkańców Krakowa o różnorodnych możliwościach skorzystania z pomocy, aktywizacji, partycypacji. Dzięki działaniu Centrum już i tak bogate, pomimo pandemii, życie kulturalne będzie jeszcze bardziej dostępne dla osób starszych.
Centrum mieści się przy al. Daszyńskiego 19 w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów i od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-15 udziela wszelkich informacji dotyczących miejskich działań dotyczących osób starszych. Można tutaj uzyskać wskazówki odnoszące się do możliwości skorzystania z oferty kulturalnej, z sieci Centrów Aktywności Seniorów, z miejskiej pomocy prawnej, psychologicznej, jak i nieodpłatnych usług tj. „Złota Rączka”, Asystenta Osoby Starszej, usługi podologicznej czy przewozu meleksami na miejskich cmentarzach do grobów swoich bliskich.
Korzystając z Centrum można też się dowiedzieć się jak skorzystać z pomocy żywnościowej prowadzonej prze Bank Żywności oraz rozlicznych działań na rzecz osób starszych prowadzonych przez krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych. Osoby, które będą chciały włączyć się w senioralny wolontariat także mogą skorzystać z Centrum.
Aby uzyskać informację należy zatelefonować pod numer 12 445 96 67 lub skierować maila na adres: informacjasenior@um.krakow.pl. W okresie obostrzeń epidemicznych bezpośrednia forma kontaktu jest ze zrozumiałych powodów nieco ograniczona.
W Centrum można otrzymać Informator Krakowskiego Seniora, który jest przewodnikiem dla osób starszych w sprawach opieki, pomocy, możliwości aktywnego spędzania czasu, porad prawnych oraz sposobów zaangażowania się w dialog obywatelski. Można też otrzymać dwutygodnik KRAKÓW.PL, gazetę „Senior”, ulotki informacyjne etc. Telefonując do Centrum lub pisząc maila można nie tylko zdobyć informacje, ale także zgłosić swój pomysł związany z miejską polityką senioralną, lub przekazać ważną potrzebę dotyczącą osoby starszej czy grupy seniorów.
Gdy tylko będzie to możliwe, w centrum będą pełnione dyżury członków Rady Krakowskich Seniorów oraz Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.
Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej