górne tło

Jeszcze jedno miejsce, które czeka na krakowskich seniorów

Z funduszy europejskich powstało w Krakowie kolejne znakomite miejsce wspierania rozwoju osób starszych. To już dziesiąty w Krakowie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to wspaniała inicjatywa rozwijająca się w Europie od 1973 roku, a w Polsce dzięki gerontolog prof. Irenie Szwarc już od 1975. 

Do każdego z krakowskich UTW ubiegają się setki chętnych. Niestety nie wszyscy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc mogą rozpocząć studia. Cierpliwie czekają  na listach rezerwowych. Trudno uwierzyć, ale lista rezerwowa słuchaczy UTW przy Uniwersytecie Jagiellońskim liczy aż 200 osób. Uniwersytety Trzeciego Wieku nie są finansowane przez miasto. Utrzymywane są przez uczelnie wyższe przy których działają, ubiegają się o granty oraz pozyskują środki z niewielkich  z opłat słuchaczy liczba oczekujących na każde zwalniane miejsce pokazuje jak pomimo intensywnych starań krakowskiego samorządu i stosunkowo dużego nakładu miejskich środków miasto ciągle potrzebuje  miejsc w których intensywnie przebiega proces uczenia się przez całe życie, w których można zrealizować pasje i marzenia oraz dzięki którym wzrasta jakość życia osób starszych.

W projekcie „Krakowska Akademia Seniora”,  do którego zapraszamy w imieniu organizatorów można bezpłatnie skorzystać z wykładów, warsztatów, lektoratów językowych, zajęć w pracowni komputerowej  i wycieczek. Będą też organizowane wspólne wyjścia do filharmonii, teatru i kina Wykłady będą dotyczyć problemów współczesnego świata, tajników psychologii oraz zdrowia. Wśród warsztatów na szczególną uwagę zasługują warsztaty umiejętności interpersonalnych, warsztaty dziennikarskie, artystyczne i teatralne.

Informacje o projekcie i zasadach uczestnictwa można uzyskać na stronie www.ka.edu.pl/kas/ . Zapisy telefoniczne po numerem 12 252 45 11 poniedziałek, wtorek, środa 7.30-19.30 oraz czwartek 7.30-11

Anna Okońska - Walkowicz
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej