górne tło

Dojrzałe kino: Ułaskawienie

W środę, 13 lutego 2019 r. o godz. 11.00, Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na przedpremierowy pokaz filmu Ułaskawienie - najnowszego dzieła Jana Jakuba Kolskiego.

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. W każdą środę w godzinach przedpołudniowych Kino Pod Baranami prezentuje wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją. Po seansie odbywa się dyskusja na temat filmu. Na uczestników czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

BILETY: 14 zł

O FILMIE:

UŁASKAWIENIE | UŁASKAWIENIE

reż. Jan Jakub Kolski, Polska/Czechy/Słowacja 2018, 100’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018:

najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Grażyna Błęcka-Kolska)

najlepszy scenariusz (Jan Jakub Kolski)
najlepsze kostiumy (Monika Onoszko)

Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćsetkilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej.

Jeden z najsłynniejszych polskich twórców, Jan Jakub Kolski, wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów. Ułaskawienie to zdobywca trzech nagród na festiwalu w Gdyni i najlepiej oceniany film reżysera od lat. Na ekranie m.in. Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Krzysztof Globisz, Marta Ścisłowicz i Wojciech Mecwaldowski.

REŻYSER O FILMIE:

Ułaskawienie ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub. - Jan Jakub Kolski

PDF  do pobrania