górne tło

Nowa Huta – architektoniczny portret miasta

Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z Fundacją Instytut Architektury przygotowała kolejne trzy wydarzenia w ramach projektu „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

W październiku będzie można zwiedzić dawne Kino Światowid i Szkołę Muzyczną na os. Centrum E, kościół pw. św. Maksymiliana w Mistrzejowicach, a także Akademię Wychowania Fizycznego i Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej w Czyżynach.

13 października 2018 r. o godz. 10.00 po dwóch obiektach na os. Centrum E oprowadzi Marta Karpińska. Początek przed wejściem do Muzeum PRL-u. Budynek Kina Światowid projektu Andrzeja Uniejewskiego zaczął powstawać w 1955 roku, a ukończony został rok po „odwilży”. Socrealistyczny kostium stylowy obiektu, pomimo widocznego dążenia architekta do modernistycznego upraszczania detali, w momencie powstania był  anachronizmem. Architektura budynku kina kontrastuje ze Szkołą Muzyczną zaprojektowaną przez Marka Jabłońskiego w latach 1959-1961. Od zachodu szkolny kompleks zamyka bryła sali koncertowej, której północna elewacja sali koncertowej ma formę charakterystyczną dla lat 60. –  harmonijkowa konstrukcja ściany tworzy rodzaj architektonicznej płaskorzeźby. W 1975 roku architekt budynku we współpracy z Jerzym Jabłońskim zrealizowali na zachodniej ścianie sali koncertowej barwną, abstrakcyjną mozaikę ułożoną z ceramicznych kafli.

NH APM spacer Kościół w Mistrzejowicach

Kościół pw. św. Maksymiliana w Mistrzejowicach to druga świątynia Nowej Huty. Powstał według projektu Józefa Dutkiewicza w latach 1976-1983. Konsekracji kościoła dokonał sam papież Jan Paweł II podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski. Mistrzejowicki kościół cechuje się ciekawą, ekspresyjną bryłą o rzeźbiarsko ukształtowanym dachu i wyraźnych pionowych podziałach, zdradzającą dużą dyscyplinę konstrukcyjną projektu. Program ikonograficzny wnętrz powstał dzięki zaangażowaniu mecenasa Andrzeja Ciechanowieckiego, który sfinansował także znaczną część kosztów budowy kościoła. Zwiedzanie świątyni 14 października 2018 r. o godz. 15.00 poprowadzi Kamila Twardowska.

NH APM spacer  AWF i PK

W kolejny weekend architektoniczna opowieść o Nowej Hucie przeniesie się do Czyżyn. Rozległe tereny pomiędzy śródmieściem Krakowa a centrum Nowej Huty, projektowane były jako miejsce do budowy kampusów uczelni wyższych. Zespoły budowli dydaktycznych i mieszkaniowych dla Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego, powstawały w tym miejscu przez wiele lat. Pierwszy zaprojektowali architekci związani z Politechnika Krakowską: Witold Cęckiewicz, Andrzej Gonciarz i Piotr Sagan, drugi – zespół działający w ramach krakowskiego Miastoprojektu: Leszek Filar, Wojciech Grotowski, Jerzy Urbanik, Tadeusz Myszkowski, Kazimierz Węglarski. Żaden nie został zrealizowany w całości. AWF jest bliski pierwotnej koncepcji, a z rozległego projektu Witolda Cęckiewicza zrealizowano w niewielki fragment (Wydział Mechaniczny). O obiektach obu uczelni 20 sierpnia 2018 r. o godz. 16.00 opowie Dorota Jędruch (rozpoczęcie przed głównym budynkiem AWF).

Kolejne architektoniczne wydarzenia poświęcone Nowej Hucie odbędą się w listopadzie. Szczegółowy program uzupełniany jest na bieżąco na stronie internetowej Ośrodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl i na www.facebook.pl/oknorwid. Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale należy zgłosić mailowo swój udział na adres: j.klas@okn.edu.pl.

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
animacja@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 18