górne tło

Podwieczorek w Muzeum: „Marzec ‘68”

Muzeum PRL-u serdecznie zaprasza wszystkich, którzy pamiętają czasy PRL-u na spotkanie z cyklu „Podwieczorek w Muzeum”, które odbędzie się 27 lutego o godzinie 17.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec, którego uczestnicy nie zgadzali się na zdjęcie przez władzę wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów”, a także na wydalenie z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Demonstranci zostali brutalnie spacyfikowani przez oddziały milicji oraz tzw. „aktyw robotniczy”. W kraju zapanował kryzys polityczny - strajki rozpoczęli studenci innych miast. W łonie PZPR trwała walka wewnętrzna, a w kraju antysemicka i antyinteligencka nagonka.

O tych wydarzeniach opowie Marian Marzyński – reżyser telewizyjny, dokumentalista, pisarz. Polak o żydowskich korzeniach, który pracował w Polskim Radiu, stworzył jeden z popularnych telewizyjnych programów Turniej Miast. Jest także autorem filmu Skibet/Hatikvah, opowiadającego o pomarcowej emigracji. Los zaprowadził go do Kopenhagi, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Film Skibet/Hatikvah czekał na premierę aż 40 lat.

26 marca o godz. 18 Muzeum PRL-u zaprosi na wernisaż wystawy „W jedną stronę. Marzec ‘68”.

WSTĘP WOLNY

Cykl spotkań „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień z okresu PRL-u. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.

Regulamin spotkań dostępny jest na stronie internetowej www.mprl.pl

 

Muzeum PRL-u
Os. Centrum E1
31-934 Kraków
tel. 12 446 78 21, 12 446 78 22 wew. 27
a.klimek@mprl.pl
http://www.mprl.pl/

Muzeum PRL Podwieczorek