górne tło

Spotkania obywatelskie Klubów Dyskusyjnych 60+

Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniach odbywających się w Nowej Hucie oraz na Prądniku Czerwonym. 

 

Projekt Akademia Obywateli Trzeciego Wieku skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Najbliższe spotkania na temat: "Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?" odbędą się:

Służba zdrowia to temat rzeka. Jednak na co dzień spotykamy się z problemami konkretnymi i próbujemy je rozwiązywać. Problemy tak bolesne jak niepełnosprawności naszej lub bliskich, czy łączące śmiertelne zagrożenie z trywialnym spacerem po parku jak ugryzienia kleszcza. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy lub jak ją organizować? Co można zmieniać w służbie zdrowia prócz oczekiwania zmian systemowych ze strony rządu?

Podczas spotkań swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielą się z uczestnikami:

Rafał Reinfuss, który mówi o sobie, że jest przede wszystkim pacjentem. Od kilku lat – od czasu swojej choroby – zaangażowany społecznie jako wolontariusz, później członek zarządu i prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę – borelioza.org , https://www.facebook.com/borelioza.org.

Dumny członek społeczności chorych i opiekunów, którzy, choć sami w skrajnie trudnej sytuacji, starają się działać systemowo na rzecz poprawy losu współchorych – szerząc wiedzę, edukując, zabiegając u decydentów o poprawę standardów diagnozowania i leczenia boreliozy w Polsce.

dr Barbara Ożarowska-Styczeń, emerytowana lekarka, aktywna obywatelka 80+ z energią nastolatki. Z grupą emerytowanych lekarzy powołała do życia Fundację Szanujmy Godność Człowieka. „Ja po prostu czuję potrzebę pomagania. Tak zostałam wychowana” – mówi. Ogromnym marzeniem pani Barbary i wszystkich osób bliskich fundacji jest zbudowanie domu seniora oraz zapewnienie emerytom możliwości otrzymania profesjonalnej opieki lekarskiej. Na obecnym etapie fundacja zbiera na ten cel pieniądze poprzez darowizny oraz 1 proc. podatku. Już teraz pani Barbarze udało się zainteresować projektem profesorów wielu specjalności, m.in. geriatrii, pulmonologii, kardiologii, rehabilitacji i psychologii. Ponad to Fundacja organizuje dla emerytów promocyjne konsultacje, badania lekarskie w placówkach zdrowia, klinikach CM UJ oraz w ramach doraźnych umów ze szpitalami.

Elżbieta Perkowska – wieloletnia była Sekretarz w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie. Od 30 lat działa społecznie i politycznie, zarówno w organizacjach pozarządowych jak i indywidualnie głównie w obszarze obrony praw i interesów osób niepełnosprawnych. Zajmuje się również problemem aktywności ale i ułatwień dla seniorów współcześnie. Członkini Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: http://www.seniorzy.stanczyk.org.pl.

Do projektu można dołączyć:

Zapraszamy!

Poniżej harmonogram spotkań:

NOWA HUTA

Spotkania będą się odbywać w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a):

Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?

Budownictwo mieszkaniowe dostosowane do potrzeb seniorów

Udział seniorów w kształtowaniu życia społecznego

PRĄDNIK CZERWONY

Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?