Cieszę się niezmiernie, że wśród laureatów pierwszej edycji naszego konkursu znalazły się zarówno miejskie instytucje, organizacje pozarządowe jak też prywatne firmy. Swoją ofertę dla starszego pokolenia krakowian przedstawiły między innymi: kluby seniora, muzea, kina, młodzieżowe domy kultury, księgarnie oraz studia zdrowia i urody.
Od kilku lat przybywa w naszym mieście miejsc przyjaznych seniorom. Stopniowo znikają bariery architektoniczne utrudniające osobom starszym funkcjonowanie, powiększa się zakres usług oferowanych im na atrakcyjnych, preferencyjnych warunkach.
Mamy już kilka uniwersytetów trzeciego wieku i cały szereg projektów opracowanych – m. in. przez Gminę Miejską Kraków - z myślą a o potrzebach osób starszych. Za pośrednictwem miejskiego serwisu internetowego "Kraków dla seniora" informujemy zainteresowanych o dedykowanych im wydarzeniach, o programach z zakresu zdrowia, edukacji sportu rekreacji, czy pomocy społecznej. Do dyspozycji stowarzyszeń i organizacji reprezentujących starszych mieszkańców Krakowa oddaliśmy także Miejski Ośródek Wspierania Inicjatyw Społecznych – wraz z jego sprzętem, wyposażeniem, salami, w których można organizować spotkania i szkolenia.
Jestem przekonany, że prowadzona wspólnie z Samorządem wojewódzkim Akcja "Miejsce przyjazne seniorom" będzie znaczącym i skutecznym wsparciem dla wszystkich tych działań, że miejsc i inicjatyw przyjaznych seniorom będzie coraz więcej.
Mam nadzieję, ze dzięki naszej współpracy troska o osoby starsze stanie się powszechnym nawykiem, a o potrzebach seniorów pamiętać będziemy na co dzień - wszyscy bez wyjątku: w domach kultury, w urzędach, aptekach, w sklepach kawiarniach i teatrach.
Serdecznie dziękuję zwycięzcom pierwej edycji konkursu i zapraszam do współpracy wszystkich, którzy wspólnie z nami chcą budować Kraków przyjazny seniorom.