górne tło

Zapraszamy na „Lato w Twierdzy Kraków”

W najbliższą niedzielę, 5 lipca, miłośnicy historii, aktywnego wypoczynku i rodzinnych atrakcji będą mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu „Lato w Twierdzy Kraków”. To terenowa gra drużynowa, która połączy odkrywanie krakowskich fortów z zabawą, sportową rywalizacją i letnim relaksem na świeżym powietrzu.

675387

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8:30 i obejmie obiekty południowego pierścienia Twierdzy Kraków: Fort Winnica, Skotniki, Sidzina, Borek, Jugowice, Swoszowice (Wróblowice), Rajsko, Kosocice oraz Barycz. Każdy z fortów stanie się punktem na trasie pełnej zadań, zagadek i różnorodnych aktywności przygotowanych dla uczestników.

Podczas rejestracji uczestnicy wybierają fort, w którym odbiorą pakiet startowy i rozpoczną grę (https://twierdza.krakow.pl/wydarzenia).

Forteczna przygoda pełna wyzwań

Na trasie nie zabraknie zadań wymagających współpracy, sprytu i dobrej orientacji w terenie. Uczestnicy będą mogli m.in. spróbować swoich sił w parku linowym, odnaleźć ukryte punkty, postrzelać do celu czy obejrzeć widowiskowy pokaz wypału ceramiki metodą raku. W programie znalazły się także paintball, wystawa broni oraz zwiedzanie wybranych obiektów fortecznych.

Spotkanie z historią

Jednym z najciekawszych punktów programu będzie spacer po Forcie Borek, który poprowadzi m.in. dr Krzysztof Wielgus (uznany specjalista od fortyfikacji austro‑węgierskich). W Forcie Skotniki starsi uczestnicy będą mogli odwiedzić Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, poznając ważny fragment historii Polski i losów jej mieszkańców.

Atrakcje dla dzieci i całych rodzin

Organizatorzy przygotowali również bogaty program dla najmłodszych. Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach z wykorzystaniem sterowanych radiowo maszyn budowlanych, nauczyć się wypieku podpłomyków oraz spróbować swoich sił w lepieniu z gliny. To połączenie zabawy z rozwijaniem kreatywności i nowych umiejętności.

Między etapami gry przewidziano także czas na odpoczynek. W Forcie Barycz przez cały dzień będzie płonęło ognisko, przy którym uczestnicy będą mogli zregenerować siły. Z kolei Fort Sidzina zamieni się w strefę relaksu, idealną na chwilę wytchnienia w spokojnej atmosferze.

Wygodny dojazd między fortami

Aby ułatwić przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami, przygotowano specjalne autobusy MPK kursujące między Fortem Barycz a Fortem Winnica. Uczestnicy mogą również poruszać się własnym transportem (rowerem lub samochodem). Wszystkie trasy prowadzić będą ostatecznie do Fortu Jugowice, gdzie odbędzie się finał wydarzenia.

Od godziny 16:00 w Forcie Jugowice rozpocznie się wspólne świętowanie. Organizatorzy przygotowali ognisko i poczęstunek – kiełbaskę z dodatkami dla każdego uczestnika, choć można także przynieść własny prowiant. Nie zabraknie gier planszowych, rozmów i integracji, a uczestnicy będą mogli wymieniać się wrażeniami z całego dnia pełnego przygód.

Najważniejszy moment wydarzenia – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym drużynom – zaplanowano na godzinę 19:30. Całość zakończy się o 20:00.

Na wydarzenie zaprasza Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.