KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Letnia Akademia Folkloru w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie zaprasza na Letnią Akademię Folkloru, która odbędzie się w ARTzonie (os. Górali 4) w dniach 26 sierpnia – 1 września 2022 roku.

Fot. Kraków Dla Seniora

Będzie to piąta edycja festiwalu. Na początku skupiał się na rzemiośle związanym z kulturą ludową wsi podkrakowskich, na terenie których powstała dzisiejsza Nowa Huta. Szybko jednak przybrał charakter festiwalu folkloru z całego rejonu Małopolski. Pomysł na niego powstał oddolnie, a po dużym zainteresowaniu spotkaniami Miejskich Hafciarek, ARTzona zdecydowała się na umieszczenie w programie działań również tych związanych z kulturą ludową i folklorem.

Pierwszy dzień Akademii rozpoczniemy wernisażem wystawy pt. „Kwiat ludowy” (26 sierpnia, godz. 18:00), której bohaterką będzie róża. Ten wyjątkowy kwiat, mocno widoczny w folklorze rejonu Małopolski, głownie w za sprawą charakterystycznych wzorów zdobiących stroje ludowe,  jest symbolem waleczności, doskonałości i piękna, a także przemijania i kruchości życia. Na ekspozycję złożą się prace Miejskich Hafciarek oraz nadesłane wyhaftowane róże (w formie jednej patchworkowej pracy), przygotowane przez uczestników/uczestniczki akcji „Wspólny kwiat ludowy”, organizowanej przez Ośrodek i promującej haft jako rzemiosło ponadczasowe. Wystawę będzie można oglądać do 17 września w godzinach otwarcia ARTzony.

Pająk zawieszony pod sufitem wyznacza w domu ważne miejsce, a jego obecność zapewnia ochronę mieszkańców oraz obfitość i pomyślność. W dniach 27-28 sierpnia (godz. 10:00-15:00) zapraszamy na warsztaty „Pająki dziękczynne – warsztaty tworzenia pająków z podziękowaniami za dobre plony”.  Zadaniem pająka będzie przywołanie myśli i intencji pełnych wdzięczności za to, co mamy. Wpleciemy w niego podziękowania za plony, deszcz czy zdrowie. Będzie nam przypominał jak wiele dobra mamy wokół siebie.  Zajęcia poprowadzi Katarzyna Dorota, związana z Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.

30 sierpnia (godz. 17:00-20:00) podczas „Makramowych zazdrostek” – warsztatów tworzenia ludowych ozdób okiennych, uczestnicy/ki  zaprojektują i stworzą niewielkie zazdrostki (krótkie firany dekoracyjne, zasłaniające zazwyczaj dolną część okna), posługując się techniką wiązania sznurków. Powstałe prace będą piękną ozdobą wnętrza domów. Zajęcia poprowadzi Julia Lachiewicz, animatorka kultury, pasjonatka rękodzieła i instruktorka warsztatów makramowych.

Miłośnicy sztuki haftu także znajdą coś dla siebie.  31 sierpnia (godz. 17:00-19:30) odbędą się warsztaty haftu krzyżykowego na przedmiotach kuchennych „Krzyżyki od kuchni”. Podczas spotkania uczestnicy/ki poznają podstawowe zasady tradycyjnego haftu krzyżykowego, a następnie spróbują samodzielnego haftowania przy pomocy igły i muliny.

Podstawą prac będą sitka kuchenne, durszlaki i metalowe koszyki, a tematem przewodnim warsztatów – oczywiście kwiaty i zioła w kulturze ludowej.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych! 1 września (godz. 16:30-18:00) odbędą się warsztaty o wdzięcznej nazwie: „Ludowo malowane”, podczas których dzieci w wieku 5-9 lat stworzą pudełka inspirowane zdobnictwem ludowym i namalują na nich wzory charakterystyczne dla wsi podkrakowskich.

PDF  PROGRAM

Wstęp na wernisaż oraz warsztaty w ramach Letniej  Akademia Folkloru 2022 są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: Paulina Maciaszek: e-mail p.maciaszek@okn.edu.pl.

Letnia Akademia Folkloru 2022 realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland S.A.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
ARTzona, os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, e-mail: artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Chodorowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2022-08-11
Data aktualizacji: 2022-08-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź