Kraków świętuje 200. urodziny Norwida

Już 24 września przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Właśnie dlatego, decyzją Sejmu i Senatu RP z listopada ubiegłego roku, 2021 r. został ogłoszony Rokiem Norwida.

Kraków świętuje 200. urodziny Norwida
Fot. Kraków Dla Seniora

Chcąc odpowiednio uczcić pamięć tego ponadczasowego Artysty oraz swojego Patrona, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przygotował szereg wydarzeń, które mają za zadanie popularyzować postać i twórczość Sztukmistrza, który w 1842 r. odwiedził Kraków i podkrakowską Mogiłę z kopcem Wandy, skąd wyjechał z Ojczyzny i już nigdy do niej nie powrócił. Wspomnienie tej wizyty jest widoczne do dziś w utworach wieszcza, m.in. w dramatach pt. „Wanda” i „Krakus”.

Przygotowania do hucznego świętowania tegorocznych urodzin wieszcza rozpoczęły się chwilę przed faktycznymi urodzinami Norwida. Wraz z początkiem września Ośrodek rozpoczął zbiórkę własnoręcznie wykonanych kartek urodzinowych zawierających życzenia dla Norwida. Gotowe kartki pracownicy Ośrodka roześlą w obrębie całej Polski do różnych organizacji również związanych z postacią dziewiętnastowiecznego artysty. Natomiast 24 września – każdy, kto zadzwoni do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida będzie mieć niepowtarzalną okazję osobiście „porozmawiać z poetą” – w ramach akcji „Norwid? – przy telefonie” w godz. 11.00-19.00 pracownicy Ośrodka podczas rozmowy telefonicznej będą czytać wybrane osobiście wiersze Sztukmistrza.

Ponadto Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida organizuje dwa konkursy, których celem jest pomoc artystom w realizacji swoich marzeń i celów. 1 września ruszył nabór do rezydencji artystycznych inspirowanych twórczością Norwida, w ramach których nagrodzeni artyści będą mieli okazję zrealizować własny projekt odnoszący się do hasła „Dopokąd idę!...”. Dwumiesięczny pobyt rezydencyjny odbędzie się w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Natomiast od 15 września twórcy mogą nadsyłać zgłoszenia do Nagrody Norwidowskiej (nagroda główna: 10 000 zł, dwa wyróżnienia po 2 000 zł). W ramach konkursu Ośrodek chce wyróżnić artystów, którzy podobnie jak Sztukmistrz nie ograniczają się tylko do jednej dziedziny sztuki, lecz aktywnie łączą działalność literacką z innymi obszarami w zakresie m.in.: sztuk wizualnych, teatru, tłumaczenia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie www.okn.edu.pl.

 Wszystkie te wydarzenia zapowiadają najważniejszy punkt obchodów Roku Norwida, czyli Norwid Festiwal 2021 pod hasłem „Dopokąd idę!...”, który odbędzie się w dniach 26-28 listopada dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także wsparciu Miasta Krakowa. W ramach trzech dni festiwalu przewidziano duże wydarzenia wieczorne. Pierwszego dnia odbędzie się godzinny koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Mateusza Kluzy z zespołem. W festiwalową sobotę (27 września) planowana jest uroczysta gala wraz z bankietem, który będzie doskonałą okazją do integracji osób zajmujących się spuścizną Norwida. Na wieczornym spotkaniu podsumowane zostaną rezydencje artystyczne, a także wręczona zostanie Nagroda Norwidowska. Dodatkowo w ramach festiwalu przewidziane są panele dyskusyjne, podczas których zaproszeni goście rozmawiać będą o współczesnej recepcji dzieł Norwida na różnych polach sztuki (teatr, muzyka, literatura), a także warsztaty kreatywnego pisania, spacer śladami Norwida po Krakowie i gra terenowa). Festiwal zakończy się w niedzielę 29 listopada. Ostatnim wydarzeniem będzie recytacja wierszy Norwida w Opactwie oo. Cystersów w Mogile, gdzie eksponowany jest cykl obrazów „Dzieje Wandy” autorstwa Michała Stachowicza, które Norwid miał oglądać w tym miejscu w 1842 r. Norwid Festiwal 2021 będzie transmitowany online oraz tłumaczony na Polski Język Migowy.

Szczegółowe informacje:
Dział Promocji Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
promocja@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 18
www.okn.edu.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Chodorowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także