KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Posłuchaj nagrań projektu „Pocieszycielka strapionych”

Wezwanie z Litanii Loretańskiej Pocieszycielka strapionych posłużyło za tytuł nowego cyklu kompozycji Mariusza Kramarza, który został wykonany przez Cracow Baroque Consort i nagrany w ramach programu Kultura w sieci Narodowego Centrum Kultury. Projekt krakowskiej Fundacji inCanto jest formą muzycznej kontynuacji, a w obecnej sytuacji również alternatywą dla spotkań Miriam – Matka Boża w Biblii, apokryfach, sztuce starożytnej i muzyce odbywających się w siedzibie Fundacji od listopada 2019 roku.

Fot. Fundacja inCanto

Pocieszycielka strapionych to jedenaście utworów, których teksty zaczerpnięte zostały z bogatej tradycji Kościoła Katolickiego. Wśród nich znajdziemy m.in. znane od wieków modlitwy: Ave Maria (Zdrowaś Mario), Sub Tuum Praesidium (Pod Twoją obronę), hymny: Ave Maris Stella (Witaj, Gwiazdo Morza), Alma Redemptoris Mater (Matko Odkupiciela) i antyfony: Ave Regina Caelorum (Witaj, Niebios Królowo), Regina Caeli (Królowo Nieba, wesel się), Salve Regina (Witaj, Królowo), a także kantyk Magnificat. Istotnym elementem projektu jest pełny cykl mszalny Missa de Beata Maria Virgine Consolatrix Afflictorum, a całość wieńczy Litania Loretańska. Uzupełnieniem maryjnych rozważań są Suplikacje często śpiewane w polskich kościołach od początku pandemii, a które swoim błagalnym charakterem doskonale wpasowują się w treść pozostałych utworów. Czas zagrożenia znalazł swój specyficzny odblask w powstającej muzyce. Celowo użyte przez Mariusza Kramarza zabiegi kompozytorskie to m.in. prostota formy, skromna obsada wokalna i instrumentalna, współczesna harmonizacja oparta na skalach modalnych, dobór tonacji przywodzących na myśl ufność, zawierzenie, oddanie się Opatrzności.

Tytuł Pocieszycielka strapionych jest nieprzypadkowy. Od wieków katolicy zwracają się do Maryi w ważnych sprawach i trudnych momentach życia, licząc zarówno na jej wstawiennictwo, ale także matczyne pocieszenie. W czasie przepełnionym niepewnością i lękiem tęsknimy za bliskością, za spotkaniem czy uśmiechem, którego nie zakrywa maseczka, tęsknimy po prostu za normalnością. Jednak to nie jest tylko muzyka czasów zarazy, ponieważ w szerokim, religijnym kontekście całe nasze ciało i dusza tęsknią za wiecznością, za zbawieniem. Maryja jest tą, która pociesza i umacnia nadzieję.

W realizację projektu oprócz Mariusza Kramarza i Cracow Baroque Consort organizatorzy zaangażowali wybitną sopranistkę Carine Tinney, która zatroszczyła się o jakość nagrań kompozycji a’capella, a także zaśpiewała w utworze Salve Regina. Za część wokalno-instrumentalną odpowiadała dyrygentka Katarzyna Śmiałkowska. W wykonaniu wzięli udział instrumentaliści z krakowskiej Akademii Muzycznej, zaproszeni do projektu przez samego kompozytora. Nad profesjonalną realizacją nagrań audio czuwał Kamil Madoń, który jest również autorem reżyserii dźwięku. Nagrania audio zrealizowane zostały w auli św. Szymona w krakowskim klasztorze oo. Bernardynów, a nagrania wideo w kościele i krypcie oo. Pijarów oraz w kościele oo. Zmartwychwstańców przy ul. Łobzowskiej 10. Nagrania wideo powstały dzięki Jakubowi Stoszkowi i Mateuszowi Miszczyńskiemu.

Ważną częścią projektu są również partytury do nagranych utworów, które są udostępniane bezpłatnie z myślą o wszystkich muzykach, mogących z nich skorzystać w przyszłości, a czas izolacji poświęcić na naukę swoich partii. Utwory z cyklu Pocieszycielka Strapionych mogą zostać wykorzystane nie tylko w wykonawstwie koncertowym, ale także stać się częścią liturgii lub uroczystego nabożeństwa. Zamysłem kompozytora było stworzenie muzyki przystępnej – takiej, która może być wykonana nie tylko przez wirtuozów, ale również przez ambitnych i zdolnych amatorów.

Wszystkie nagrania prezentowane są na stronie Fundacji w zakładce projektu: https://fundacjaincanto.pl/pocieszycielka-strapionych/, na fundacyjnej stronie w serwisie Facebook i kanale YouTube

Zrealizowane materiały audiowizualne są dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych nie tylko muzyką sakralną, a także szeroko rozumianym uczestnictwem w kulturze, bez konieczności wychodzenia z domu. Z myślą o seniorach, którzy często słabiej radzą sobie z obsługą Internetu organizatorzy przygotowali krótką instrukcję, jak w prosty sposób znaleźć i wysłuchać nagrań. Instrukcję można pobrać ze strony projektu i przekazać bliskim.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu Kultura w sieci.

PDF  notatka do pobrania

pocieszycielka strapionych, fot. fundacja incanto2.jpg-.
. Fundacja inCanto
pocieszycielka strapionych, fot. fundacja incanto1.jpg-.
. Fundacja inCanto
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto3
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto3 Fundacja inCanto
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto4
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto4 Fundacja inCanto
pocieszycielka strapionych, fot. fundacja incanto2.jpg-.
pocieszycielka strapionych, fot. fundacja incanto1.jpg-.
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto3
Pocieszycielka strapionych, fot. Fundacja inCanto4
pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Chodorowska
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2020-11-17
Data aktualizacji: 2020-11-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź