NCK: World Press Photo 2018

Najlepsze fotografie prasowe ostatnich miesięcy na wystawie w Krakowie! Wszystko za sprawą wystawy „World Press Photo 2018”, na której zostaną pokazane ujęcia nagrodzone w konkursie na najlepszą fotografię prasową, organizowanym przez Fundację World Press Photo we współpracy z firmą Canon. Na 61. edycję konkursu napłynęło przeszło 70 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 4,5 tysiąca fotografów ze 125 krajów. W NCK zobaczymy 137 najlepszych prac.

NCK: World Press Photo 2018
Fot. Kraków Dla Seniora

Czas trwania wystawy: 8-28 lutego 2019 r.
Wernisaż wystawy: 7 lutego 2019 r. (czwartek)
Miejsce: Biała Galeria CENTRUM - Nowohuckie Centrum Kultury
Bilety – 10/8 zł
Wstęp na wernisaż na podstawie zaproszeń

https://nck.krakow.pl/world-press-photo-2019/

Grand Prix tegorocznej edycji konkursu zdobył wenezuelski fotoreporter Ronaldo Schemidt, który zwycięski kadr uchwycił w Caracas, swoim rodzinnym mieście, podczas zamieszek wywołanych przez protest przeciwko  prezydentowi Wenezueli Nicolás Maduro. Schemidt sfotografował uczestnika protestu, José Víctora Salazar Balzę, uciekającego przed pożarem. Wystawa czynna od 8 do 28 lutego.

Kolejna propozycja to wielkoformatowa wystawa fotografii Adama Gryczyńskiego – „Okolice Nowej Huty”. Tak pisze o niej sam autor: Portret ziemi, który sporządziłem, jest próbą uchwycenia jej zanikającego uroku. Jest moją odpowiedzią na gwałtowne przeobrażenia, które tutaj zachodzą i dalej będą postępowały kształtując, lub raczej deformując jej oblicze. Ekspozycja wpisująca się w ramy obchodów 70-lecia Nowej Huty czynna będzie do 28 lutego. 

Wystawa 15 fotografii wykonanych latem 2018 roku przez Ryszarda Horowitza, ukazuje z zupełnie nowej perspektywy zakamarki krakowskiego Starego Miasta. Autor, uznany fotograf i prekursor cyfrowego przetwarzania zdjęć, posłużył się nowoczesnym sprzętem fotograficznym, w tym dronami. Wystawa pierwotnie została zaprezentowana przed uczestnikami 3 edycji kongresu Open Eyes Economy Summit, w NCK nastąpi jej pierwsza ogólnodostępna prezentacja. Mowa o „Fantazjach krakowskich Ryszarda Horowitza” i wystawie, która czynna będzie od 31 stycznia do 28 lutego.

Autorką kolejnej wystawy - „Stopklatka obecności” jest Danuta Węgiel. Od lat portretuje ludzi kultury, w tym najważniejsze postaci polskiej literatury. Przed jej  obiektywem stanęli między innymi:  Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch oraz Andrzej Stasiuk. Szczególne miejsce w sercu i kadrze artystki zajmują poeci, z wieloma była i jest zaprzyjaźniona, jak z Ewą Lipską, co widać zwłaszcza w cyklu „Na styku” zamieszczonym w tomie próz poetyckich Ewy Lipskiej „Pęknięte oko czasu”. Część portretowanych odeszło już do lepszego świata: Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, czy Nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, jednak pozostają w naszej świadomości właśnie tacy, jak na zdjęciach Danuty Węgiel. Jej fotografie wzbudzają sympatię do ich bohaterów. I chyba to właśnie sprawia, że „się podobają” – są cenione zarówno przez oglądających, jak i przez portretowane postaci. Wystawa czynna od 31 stycznia do 28 lutego.

Ostatnią propozycją z cyklu Siła Fotografii to wystawa Władysława Rospondka „Fotograf z Pleszowa”. Artysta mieszka w Krakowie, fotografuje od 1950 roku. Po raz pierwszy został nagrodzony w 1960 roku, kiedy wziął udział w konkursie fotograficznym „Piękno Polski Południowej”. W 1961 roku został członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; krajowych i międzynarodowych; indywidualnych i zbiorowych. Wystawa czynna do 3 marca.

 

Adres:
Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków
Tagi: wystawa, NCK

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także
POLECAMY