Komunikat archiwalny

Koncert: Ojczyzno nie zapomnę Ciebie…

W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W całym kraju obchodzimy w tym roku jubileusz 100-lecia tego wydarzenia i z tej okazji realizowane są różnorodne działania mające na celu upamiętnić tamten czas. Również organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich zapragnęli włączyć się w to wspólne świętowanie, zapraszając wszystkich na koncert zatytułowany Ojczyzno nie zapomnę Ciebie, który odbędzie się 13 października o godz. 19.30 w Kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich (os. Na Wzgórzach 1A).

Koncert: Ojczyzno nie zapomnę Ciebie…
Fot. Kraków Dla Seniora

Wykonawcami będą cztery młodzieżowe zespoły: Orkiestra Smyczkowa i Chór Mieszany Kolegium św. Stanisława z Lublany (Słowenia) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Chopiniada  Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie. Zespoły te od kilku lat współpracują ze sobą w ramach międzynarodowego projektu Erasmus.

Ramy koncertu stanowią dwa historyczne Hymny - Bogurodzica, którą będzie można usłyszeć w wersji instrumentalnej i Gaude Mater Polonia. Wartym zauważenia, zwłaszcza w kontekście świętowanego Jubileuszu odzyskania niepodległości, jest utwór Ojczyzna autorstwa polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, na chór i organy. Centralnym punktem programu będzie wykonywana przez połączone zespoły i solistów, Msza Dziecięca angielskiego kompozytora i dyrygenta Johna Ruttera.

Niecodzienną sytuacją będzie fakt, że podczas koncertu wystąpi trzech dyrygentów: Damijan Močnik, Marek Hampel, Marceli Kolaska. W programie znajdą się także wykonania trzech solistów: sopran Magdalena Pilarz-Bobrowska, baryton Miha Zupanc Kovač i organista Marek Walczak.

Na koncert zapraszają Organizatorzy cyklu: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Partnerami koncertu są: Instytut św. Stanisława w Lublanie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. Im. Fryderyka Chopina w Krakowie, Program Erasmus +

Sponsorem strategicznym cyklu jest Zakład Odzysku Surowców “Madrohut” Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio Plus oraz Dziennik Polski.

Honorowy patronat nad wydarzeniami cyklu objął Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Kontakt:
Dział Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Tel. 12 644 68 10 w. 23, imprezy@krakownh.pl

Adres:
Osiedle Na Wzgórzach 1 A, Kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także
POLECAMY