Komunikat archiwalny

Piknik pod hasłem „Kochasz swój kraj …. to po nim nie bazgraj”

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały i Pogromcy Bazgrołów zapraszają mieszkańców na piknik sąsiedzki połączony z wykonaniem muralu pt. Mazurek Dąbrowskiego i potańcówką z polskimi przebojami, który odbędzie się w dniu 20 maja 2017 r. (sobota) przy ul. Wybickiego 48 w Krakowie.

Piknik pod hasłem „Kochasz swój kraj …. to po nim nie bazgraj”
Fot. Kraków Dla Seniora

W tym roku mija 90 lat od momentu kiedy ten utwór stał się hymnem polskim. 220 lat temu  pierwsze zwrotki Pieśni Legionów Polskich we Włoszech zostały odczytane na bankiecie zorganizowanym na cześć Henryka Dąbrowskiego we włoskiej miejscowości Reggio. Do biesiadników dotarła informacja, że Napoleon planuje utworzenie polskiej dywizji na wypadek wojny z Austrią. W ten gorący lipcowy wieczór Cafe dil Lutherani wypełnił śpiew uradowanych legionistów, uczących się napisanych naprędce przez Józefa Wybickiego zwrotek nowej piosenki:

"Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy,

co nam obca moc wydarła szablą odbierzemy".

270 lat temu w Będominie urodził się Józef Wybicki.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione rocznice, malowanie muralu na ulicy Wybickiego jest początkiem kampanii promującą hasło – „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj!!!”.

W 2018 roku będziemy obchodzić 100 lecie odzyskania niepodległości.

M.in. z tej okazji Pogromcy Bazgrołów proponują podarować prezent ojczyźnie na jej  urodziny”. Od września br. we współpracy z Telewizją Kraków będzie realizowany cykliczny program pt. „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj!!!”.

Celem tego programu będzie przybliżenie sylwetek wybitnych Polaków, którzy działając na różnych polach np. kultury, sztuki, jako żołnierze, powstańcy przyczynili do odzyskania wolności.

Pogromcy Bazgrołów zamierzają sprawdzać stan budynków przy ulicach, którym patronują wybitni rodacy.

Chcemy również zwrócić uwagę na nazwy ulic, które upamiętniają wielkie bitwy np. ul. Czerwonych Maków (spod Monte Cassino). Mamy nadzieje, że owa kwerenda krakowskich tynków zachęci administratorów budynków, zarządców i właścicieli, do szczególnego dbania o estetykę miasta.

Liczymy również, że ci którzy bazgrając bezczeszczą naszych bohaterów narodowych zaprzestaną swojej działalności.

Podczas pikniku, przy dźwiękach muzyki zamalujemy szpecące budynek bazgroły i wspólnie wykonamy mural patriotyczny pt. Mazurek Dąbrowskiego, dla uczczenia autora polskiego hymnu, patrona ulicy. Piknik prowadzimy pod hasłem „Kochasz swój kraj …. to po nim nie bazgraj”, a mural ma być alternatywą dla bohomazów, mowy nienawiści i wulgaryzmów na murach.

W godzinach 12:00-15:00 odbędą się warsztaty malarstwa patriotycznego dla dzieci i młodzieży, od godz. 17:00 zapraszamy do pracy na elewacji, na poczęstunek i potańcówkę.

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały i Pogromcy Bazgrołów, grupa krakowskich społeczników, już od 4 lat współpracują na rzecz schludnych elewacji, zapraszając mieszkańców do włączenia się do akcji.

Adres:
ul. Wybickiego 48, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także