Komunikat archiwalny

DOJRZAŁE KINO: POWIDOKI

W środę, 18 stycznia o godzinie 11 Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na ostatni film Andrzeja Wajdy - wybitnego polskiego reżysera, laureata Oscara za całokształt twórczości. "Powidoki" to historia człowieka niezłomnego - malarza i teoretyka sztuki - Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

DOJRZAŁE KINO: POWIDOKI
Fot. Kraków Dla Seniora

POWIDOKI
reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 100’
Film prezentowany z angielskimi napisami.

Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)

Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków.

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

BILETY dla seniorów: 13 zł

Adres:
Rynek Główny 27, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Zobacz także