KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

BEZPIECZNE UPADANIE

Idąc na wykład na temat bezpiecznego upadania, zorganizowany przez Krakowskie Centrum Seniora w Nowej Hucie [os. Centrum C 10], uważałam, że wolę dowiedzieć się jak nie upadać, a nie jak upadać bezpiecznie.

 

Prelegenci, mgr Jarosław Talaga i mgr Beata Zając prezentujący temat na spotkaniu w dniu 7 grudnia br. Spełnili jednak i ten aspekt moich oczekiwań. Wykład zaczął się od porad jak zapobiegać upadkowi. Z badań statystycznych wynika, że do 80% wypadków w grupie wiekowej 85 – 89 lat, dochodzi w domu. A oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać:

  • jeśli używacie laski, lub chodzicie z kijami nordinc walking, należy je dostosować do wzrostu,
  • zadbać o bezpieczny dom: usunąć dywaniki, na których można się potknąć lub poślizgnąć, zadbać o dobre oświetlenie domu w tym oświetlenie blisko łóżka [ możliwość łatwego zapalenia światła gdy wstajemy w nocy], zastąpić wannę kabiną prysznicową.
  • zadbać o sprawność fizyczną w każdym wieku.
  •  nie dopuszczać do otyłości,

Nawet, jeśli spełnimy powyższe warunki, może się zdarzyć, że jednak upadniemy. Szczególnie zagrożeni upadkami są ludzie w grupie wiekowej powyżej 65 roku życie. Około połowy upadków w tym wieku kończy się dotkliwymi stłuczeniami, złamaniami a bywa, że są przyczyną śmierci  ofiary upadku. Trzeba pamiętać, że ważne jest jak, a nie czy upadniemy.

Opracowano program warsztatów bezpiecznego upadku. Jego autorem jest prof. dr hab. Roman Kalina z Katedry Promocji Zdrowia krakowskiego AWF. Prelegenci, pracownicy Centrum Seniora w Drogini pod Krakowem, zapoznali nas z podstawowymi zasadami bezpiecznego upadku. Ilustrację wykładu stanowiły filmy nakręcone w ośrodku w Drogini, gdzie w warsztatach dotychczas wzięło udział 195 uczestników z Krakowa i województwa małopolskiego. Dowiedzieliśmy się, że bezpieczniej jest upadać do tyłu ustawiając ciało w formie tzw. „kołyski” (nogi uniesione do góry, ręce do przodu, nie podpierać się rękami, głowę skłonić do przodu]. Aby móc stosować te rady w praktyce najlepiej wziąć udział w warsztatach „bezpieczny upadek” w Drogini.

Mają tam, jako jeden z 6 ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce rezonans stochastyczny. Jest to urządzenie o szerokim zastosowaniu wspomagającym leczenie różnych chorób, w tym: urazy, złamania, osteoporoza, cukrzyca, choroba Parkinsona czy depresja.

W planach Krakowskiego Centrum Seniora w Nowej Hucie, jest zorganizowanie wyjazdu do Drogini i wtedy chętnie opiszę jak to wszystko przebiega na miejscu.

 

Opracowała:

Lena Ciepły

Adres: os. Centrum C 10, 31-931 Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2016-03-21
Data aktualizacji: 2016-03-21
Powrót