górne tło

Muzealna Akademia 67 +/-

Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranym zagadnieniach. Na początku semestru słuchacze otrzymują karty uczestnika – swoiste indeksy, w których po każdym z wykładów prowadzący potwierdza obecność swoim podpisem. Najbardziej wytrwali uczestnicy Akademii po zakończeniu cyklu otrzymują nagrody książkowe.

Zapraszam do zapoznania się z naszym programem. Szczególnie zaś zapraszam do udziału w najbliższym spotkaniu otwierających cykl 

Muzealna Akademia 67 +/- 

16 września
Z cyklu Krakowskie rody: dzieje rodu Szarskich
Wśród znakomitych rodzin kupieckich związanych z Krakowem niezwykle ważną rolę odegrała rodzina Szarskich. Ich siedzibą była Szara Kamienica przy Rynku Głównym 6, gdzie w połowie XIX wieku ówczesny właściciel Stanisław Feintuch założył na parterze sklep kolonialny, który zasłynął ze sprzedaży kawy i herbaty (Herbata z Wieżą). Od nazwy tej kamienicy przyjął nazwisko. Członkowie rodu aktywnie uczestniczyli w życiu politycznym i artystycznym naszego miasta. Henryk Szarski był wiceprezydentem Krakowa oraz senatorem Rzeczypospolitej, jego syn Adam − radnym Krakowa, Jan Zawiejski był wybitnym architektem, a Marcin Szarski − rzeźbiarzem.
Miejsce: Sala Miedziana, prowadzenie: Irena Palca.
http://www.mhk.pl/aktualnosci/wyklad-z-cyklu-krakowskie-rody-dzieje-rodu-szarskich 

14 października
Podróż za jeden uśmiech… 
Fotoplastikon znajdujący się w zbiorach MHK jest jednym z najstarszych, jaki zachował się na ziemiach polskich. Do lat 70. XX w. prezentowany był na ul. Szczepańskiej 5. A powstał na przełomie XIX i XX w. Od drugiej połowy XIX wieku wszelkie pokazy widowisk mechanicznych były niesłychanie popularne − w tym również fotoplastikonów. Dodatkową atrakcją jest zbiór ponad 1100 diapozytywów szklanych wykonanych techniką stereoskopową. Najstarsze z nich − pokazujące widoki z egzotycznych i odległych krajów oraz kontynentów − pochodzą z końca XIX wieku.
Leszek Sibila

18 listopada
W ogrodzie sztuki. Opowieść o krakowskiej secesji
Secesja to styl z przełomu XIX i XX wieku, który jest dziś ponownie bardzo modny. Ale w czasach PRL-u tępiono go zawzięcie jako objaw braku gustu i pamiątkę po zaborcach. W całym kraju niszczono wtedy secesyjne wnętrza i dekoracje. Na szczęście w Krakowie wysoka klasa dzieł oraz ich znaczenie dla kultury narodowej uchroniły wiele z nich. Dziś zachowane lub zrekonstruowane secesyjne wnętrza są prawdziwymi ogrodami sztuki, wyrazem stylu i elegancji naszych przodków oraz prawdziwymi wizytówkami miasta.
Maciej Miezian

16 grudnia
„Przelatywał szalonem pędem automobil”, czyli o początkach motoryzacji w Krakowie  
Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez motoryzacji. 112 lat temu, w ówczesnym Krakowie, była to jednak kwestia bardzo dyskusyjna, która dzieliła środowisko mieszczańskie. W czasie wykładu, uczestnicy zapoznają się z początkami automobilizmu, a także reakcjami towarzyszącymi narodzinom tego spektakularnego wynalazku, który zrewolucjonizował życie człowieka.
Dominik Oleksy

13 stycznia
Zielony Balonik – wokół prawdy i legendy
Krakowski kabaret Zielony Balonik (który za siedzibę miał Cukiernię Lwowską Jana Apolinarego Michalika przy ulicy Floriańskiej) obrósł mitem i legendą już w latach swojego istnienia. Ową legendę stworzoną w czasie zmierzchu młodopolskiej epoki przez artystyczną bohemę pospołu ze „sfilistrzałymi mieszczanami” utrwalił dla potomnych jej apologeta, autor Słówek Tadeusz Boy Żeleński. Czy w opowieści o legendarnym kabarecie uda się oddzielić prawdę od zmyślenia? Czy warto burzyć legendę Zielonego Balonika? Z całą pewnością warto o nim przypomnieć. 
Małgorzata Palka

17 lutego
O początkach sportu footballowego w Krakowie
Dzieje krakowskich klubów sportowych mają swój początek w tym samym roku i w tym samym miejscu − na krakowskich Błoniach. Do powstania obu klubów znacząco przyczynił się dr Henryk Jordan, który na 8 hektarach ziemi na Błoniach (przyznanych mu w 1889 roku przez krakowskich radnych) utworzył park sportowy, nazwany później Parkiem im. dra Henryka Jordana. Znalazło się tam kilkanaście boisk, na których młodzież wprawiała się różnych dyscyplinach sportowych. Gdy 6 czerwca 1906 roku do Krakowa przyjechali piłkarze I Lwowskiego Klubu Piłki Nożnej Czarni i zawodnicy IV Gimnazjum (późniejsza Pogoń), w parku Jordana narodziła się krakowska piłka nożna. Z krakowskich Błoń, kolebki sportu fotballowego, powszechnie dziś znane kluby sportowe Cracovia i Wisła wyruszyły w drogę po sławę.
Grzegorz Jeżowski 
 

Spotkania odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 

 

 

 

Miejsce przyjazne Seniorom LOGO

Muzeomania