KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gorący grudzień w NCK

Gorący grudzień w NCK

Zanim pożegnamy 2019 rok na parkiecie NCK warto odwiedzić Centrum wcześniej. Grudzień zaczniemy baletowo – „Śpiąca królewna” i „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu Royal Lviv Ballet, to pełna gwarancja jakości dla wielbicieli gatunku. A co dalej? Przedpremierowy Kortez, jubileuszowi - Kasprzycki i Poniedzielski, mikołajowe spektakle dla najmłodszych, koncert pierwszej damy polskiego jazzu, uniwersyteckie wykłady dla dzieci i praktyczne porady dla mam. Mało? No to dorzucamy jeszcze weekend z makietami kolejowymi i kolędowy koncert artystów Piwnicy pod Baranami. Kultura w grudniu? Jak najbardziej!

Fot. Kraków Dla Seniora

 

7, 8 grudnia (sobota, niedziela), g. 9.00-13.00 i 14.00-18.00 

WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH

Jeżeli chcecie przypomnieć sobie dziecinne fascynacje i z nostalgią wracacie do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze waszego pokoju i znikającej pod tapczanem, to… koniecznie musicie odwiedzić Wystawę Makiet Kolejowych organizowaną przez członków Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zaprojektowany szczegółowo miniaturowy świat, w którym modele kursować będą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy, zafascynuje nie tylko miłośników kolei – przyjdźcie i sprawdźcie!

bilety – 10/5 zł

 

 

7 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Zaskakujące prezenty

Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni… rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów – dla wszystkich.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

 

7 grudnia (sobota), g.12.00, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI - Wydział Detektywistyczny

Poszukiwanie Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj zaginął! Niektóre dzieci wciąż nie dostały swoich prezentów! Odnajdź dowody, ukryte ślady i dowiedz się, kto i dlaczego porwał Świętego Mikołaja. Doprowadź śledztwo do końca i znajdź miejsce, w którym ukryto ulubionego świętego.

bilety - 35 zł

 

 

8 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

ROBERT KASPRZYCKI „Pół wieku, Człowieku!” - koncert

Koncert z okazji 50. urodzin Roberta Kasprzyckiego - znakomitego barda, charyzmatycznego wokalisty i krypto-standupera, którego występy łączą w sobie liryczny monsun, rockowy tajfun i huraganowy śmiech.

Ci, co znają Kasprzyckiego od dawna, poczują się jak w wehikule czasu, ci, co przyjdą po raz pierwszy -  nie raz na jego koncert powrócą.

Kasprzycki zagra solo i z zespołem - podstawą będzie Kasprzycki Band w składzie Max Szelęgiewicz - gitara, Krzysztof Wyrwa - bas, Adam Zadora – perkusja.

Niewykluczeni muzyczni goście.

bilety - 45 zł

 

 

9 grudnia (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna 203

NIEZWYKLI LUDZIE, SZLACHETNE CZYNY  - Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu i opowiada o niezwykłych historiach cudzoziemców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich byli przedstawiciele różnych nacji: Słowacy – którzy jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, ale też Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy, i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. Film oddaje hołd tym, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolną ojczyznę.

reżyseria: Małgorzata Brama

Małgorzata Brama. Polska reżyserka filmowa. Specjalizuje się w filmie historycznym (II wojna światowa, Powstanie Warszawskie). Współpracuje z BBC ("Laurence Rees") czy Chanel History (serial „Polscy bohaterowie wojenni"). Od 2004 roku przeprowadziła ponad 1000 wywiadów na całym świecie z uczestnikami II wojny światowej. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych.

wstęp wolny

 

 

9 grudnia (poniedziałek) g. 18.00, sala kameralna 203

RELIGIA FILOZOFIA KULTURA

Masoneria Fakty i mity. Tajemnice masonerii. „ Alchemia duchowa w inicjacji masońskiej i

w doktrynie”

wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.

bilety - 2 zł

 

 

10 grudnia (wtorek), g. 19.30, studio teatralne 209

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka

Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.

scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski

opieka reżyserska – Marlena Topolska

bilety - 20 zł

 

 

11 grudnia (środa), g. 10.00, sala 009

KLUB SUPER MAMA – wykład

„Jak zachować spokój wobec trudnych emocji małego dziecka”

- czyli co wiemy o świecie przeżyć dzieci.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.

Wykład psycholog Marii Apanasowicz

bilety - 2 zł

 

 

11 grudnia (środa), g. 18.00, sala kameralna 203  

liteARTura - MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

spotkanie z autorką książki „Beksińscy. Portret podwójny”  

 

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. 

 „Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.

Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016.

Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK - dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.

bilety - 2 zł

 

 

13 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór jubileuszowy

Specjalny, jubileuszowy WIECZÓR KABARETOWY

Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40 lecie pracy twórczej i 65 lecie urodzin.

W programie inteligentna satyra, humor, piosenki.

W koncercie artyście towarzyszy Andrzej Pawlukiewicz.

bilety - 70 zł

 

 

14 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Dlaczego cytrusy są kwaśne?

Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to… żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach. Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

 

14 grudnia (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

Między nami Indianami

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieć okazję:

dowiedzieć się jak dziś wygląda życie Indian z Ameryki Południowej i Centralnej,

zmierzyć tradycyjne stroje – ruany, poncha i kapelusze,

zagrać na indiańskich instrumentach,

zdobyć tatuaż z prekolumbijską pieczęcią,

zatańczyć do boliwijskiej muzyki,

pobawić się boliwijskimi enchoque.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

bilety – 30 zł

 

 

14 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK

KABARET NOWAKI „Za granicą żartu”

Kabaret tworzą Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Połączenie energii i kreatywności tych trzech artystów tworzy zupełnie nowatorską jakość na polskiej scenie kabaretowej. Znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. Paranienormalni Tonight i Kabaret na żywo, gospodarze Płockich Nocy Kabaretowych oraz Polskiej Nocy Kabaretowej, uczestnicy wszystkich największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Ich żywiołem są jednak występy na żywo i bezpośredni kontakt z publicznością. To tu czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny. Z chęcią podejmują się trudnej i ryzykownej rozmowy z publicznością, co przeradza się we wspólną i niepowtarzalną zabawę.

„Za granicą żartu” to najnowszy program Kabaretu Nowaki, w którym publiczność zostanie zabrana w daleką rozrywkową podróż. Nowaki wznoszą kabaret w zupełnie nowy, kosmiczny wręcz wymiar. Daleko za granicą tego, co znaliście dotychczas znajdziecie zupełnie nowe skecze, premierowe postacie i śmiech jakiego jeszcze nie zaznaliście.

bilety – 80 zł

 

 

15 grudnia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety - 2 zł

 

 

15 grudnia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

AGA ZARYAN i European Jazz Quartet „Christmas Songs”

z gościnnym udziałem Grzegorza Dowgiałło

Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet, to kwintesencja koncertu. Wokalistka przeniesie nas w atmosferę pełną świątecznej aury i bożonarodzeniowych klimatów.

bilety -  110/90 zł

 

 

16 grudnia (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna 203
ZDROWIE I MEDYCYNA – Profilaktyka udarów mózgu, co zrobić jeśli udar wystąpi

Wykład dr Renaty Czekaj - ordynator Oddziału Neurologii z pododdziałem leczenia udarów mózgu w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Podczas wykładu uczestnicy poznają odpowiedzi na wiele pytań: Jak rozpoznać objawy udaru mózgu? Na czym polega leczenie tej choroby? Czy możemy ustrzec się przed udarem? Kto jest w grupie zagrożonej tą chorobą? Przedstawiony także zostanie schemat postępowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy osobie, która doznała udaru mózgu oraz prawidłowy przebieg rehabilitacji.

bilety – 2 zł

 

 

18 grudnia (środa), g. 19.00, sala kameralna 203

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI -  Edith Piaf

wystąpi: Jaga Wrońska – śpiew

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety – 20/15 zł

 

 

18 grudnia (środa) godz.19.00, Scena NCK

Krakowskie Centrum Choreograficzne

Sławek Krawczyński  Anna Godowska „SIMONE”

„Simone” to solowy spektakl tańca w wykonaniu Anny Godowskiej, poświęcony postaci Simone Weil, wielkiej myślicielki i mistyczki XX wieku. Spektakl jest zrealizowanym w tańcu portretem wewnętrznym tej niezwykłej postaci, odzwierciedlającym paradoksalnie spójny splot jej twórczości i życia. Simone Weil łączyła w sobie niepospolitą duchową siłę, przenikliwy intelekt, odwagę bezkompromisowej myśli ze słabym i chorowitym ciałem.  To przeciwieństwo  odzwierciedla jej najgłębsze idee i stanowi główny trop projektu.

Spektakl powstaje w oparciu o pogłębione badanie głównych motywów tówrczości Weil, zrealizowane metodą twórczej pracy ze snami i nieświadomością. Ta prekursorska metoda rozwijana jest przez Sławka Krawczyńśkiego i Annę Godowską od kilkunastu lat.

Muzyka, skomponowana przez Petera Łyczkowskiego, odwołuje się do biograficznych motywów myślicielki oraz jej artystycznych fascynacji.

Koproducenci: Stowarzyszenie Scena 96, Krakowskie Centrum Choreograficzne/Nowohuckie Centrum Kultury, Lubelski Teatr Tańca, Fundacja Chór Kobiet

bilety: 35/25 zł

 

 

21 grudnia  (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Czy widzimy promieniowanie elektromagnetyczne?

„Światło! Światło widzę!” – czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

 

31 grudnia (wtorek), g. 20.00

BAL SYLWESTROWY 2019

W tę wyjątkową noc zapraszamy do NCK. Sylwester w naszym Centrum to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka!

Podczas balu jedna para wylosuje nagrodę w postaci 3-dniowego pobytu w pensjonacie „Pieniński Mak” w Szczawnicy.

bilety - 300 zł (od osoby)

 

 

NCK WYSTAWY

 

JÓZEF PIŁSUDSKI I LEGIONY W KOLORACH MIRKA SZPONARA

7 listopada – 8 grudnia, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

 

RYSZARD OTRĘBA grafika i rysunek w cyklu: „Przestrzeń dla sztuki”

12 listopada- 4 grudnia, Biała Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

STANISŁAW TABISZ „Powrót jednorożca”

 6 – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM

wernisaż - 6 grudnia (piątek), g. 18.00

wstęp wolny

 

TOMASZ BEREŹNICKI „Antykomiks”

6 – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM

wernisaż - 6 grudnia (piątek), g. 19.00

wstęp wolny

 

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI - rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota oraz 16.12.2019 w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę rysunków i fotografii)

 

 

A JUŻ W STYCZNIU…

 

15 stycznia (środa), g. 19.00, Scena NCK

OPOWIEŚCI Z NARNII – Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra

 

16 stycznia (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI - Leonard Cohen

 

19 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK

KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH „najŚMIESZNIEJszy”

 

23 stycznia (czwartek), g. 19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA – Teatr Ab Intra

 

26 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

JOHANN STRAUSS SHOW - Royal Vienna Orchestra

 

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK

ŚWINKA PEPPA – WIELKA NIESPODZIANKA - spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci

Adres: Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: DAGMARA KOSEK
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2019-12-05
Data aktualizacji: 2019-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź