KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Centrum Kultury im. Norwida zaprasza we wrześniu

Centrum Kultury im. Norwida zaprasza we wrześniu na spacery, prelekcje i wystawy. Przedstawiamy wybrane propozycje z bogatej oferty placówki.

Fot. Kraków Dla Seniora

Berlin - od totalitaryzmów do wolności. Slajdowisko Piotra Grajpela oraz Agnieszki Bolesławskiej // Podróże z historią w tle

30 września 2019 r., godz. 19.00
C-2 Południe Cafe, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Piotra Grajpela i Agnieszki Bolesławskiej pt. Berlin - od totalitaryzmów do wolności. Wstęp wolny.

Tym razem tematem slajdowiska w ramach cyklu „Podróże z historią w tle” będą ślady, jakie pozostawiły po sobie dwa reżimy rządzące w Niemczech przez większość  XX wieku: Trzecia Rzesza oraz Niemiecka Republika Demokratyczna. Prowadzący starali się uwiecznić na zdjęciach architekturę, militaria, obiekty muzealne, ślady ludzkiej tragedii oraz miejsca pamięci poświęcone tamtym czasom.

W tej skomplikowanej historii narodów postaramy się odnaleźć pojedynczego człowieka i spojrzeć na ówczesny świat jego oczami.

Spotkanie realizowane jest we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin.

Podróże z historią w tle

Podczas wycieczek i urlopowych podróży odwiedzamy wiele ciekawych miejsc. Podziwiając piękno przyrody lub zachwycając się wspaniałą architekturą czy klimatem zwykle mijamy często opuszczone, zdecydowanie mniej znane a także fascynujące miejsca związane z historią, zwłaszcza tą współczesną. O takich właśnie miejscach związanych głównie z architekturą militarną XIX i XX wieku na naszych slajdowiskach opowiadać będą pasjonaci tego typu turystyki. Być może te spotkania staną się inspiracją aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie np. krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach.


Nowa Huta w fotografii - prelekcja // Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

25 września 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Prelekcja w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Adam Gryczyński. Wstęp wolny.

Siedemdziesiąta rocznica rozpoczęcia budowy Nowej Huty daje okazję, aby podczas prelekcji bogato ilustrowanej zdjęciami przybliżyć postacie fotografów czerpiących z dzielnicy inspiracje oraz związanych z nią poprzez uprawianą twórczość, miejsce pracy lub zamieszkania. Dla jednych autorów fotografia stanowiła rodzaj narzędzia tworzenia dokumentacji, dla innych zaś była nośnikiem wartości indywidualnych, społecznych i kulturowych, odzwierciedlających - mimo istniejącego filtra socjalistycznej propagandy -wizualne bogactwo otaczającego świata lub nowych form przekazu. Z przebytego dystansu lat, można lepiej ocenić ten proces. Zaprezentowany materiał wizualny oraz komentarz prelegenta pozwolą lepiej uświadomić sobie złożoność procesu, który towarzyszył temu miastu.

Adam Gryczyński - ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Świętokrzyski), Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Krakowskiego Klubu Fotograficznego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Miał  kilkanaście wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i zagranicą, brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i wielu plenerach fotograficznych. Autor wielokrotnie nagradzanych etiud dokumentalnych powstałych w Amatorskim Klubie Filmowym „Nowa Huta”. Od 1983 r. kierownik działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. Autor inicjatywy „Czas zatrzymany”, popularyzującej wiedzę o rdzennych mieszkańcach terenów dzisiejszej Nowej Huty.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerów i prelekcji, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.


Łąki Nowohuckie, jakich nie znacie – spacer z przyrodnikiem dla dużych i małych

22 września 2019 r., godz. 10.00
Zbiórka przy Pomniku Solidarności  na Placu Centralnym

Pracownia Animacji Ekologicznej wraz z botanikiem dr Maciejem Kozakiem zapraszają na przyrodniczy spacer po Łąkach Nowohucki. Tematem przewodnim będą wartości przyrodnicze  i ekologiczne tego miejsca.

W Nowej Hucie ważnym elementem krajobrazu są Łąki Nowohuckie, ponad 57 ha użytek ekologiczny. Spacer przyrodniczy z dr Maciejem Kozakiem będzie okazją do poznania historii, występujących tam gatunków roślin, ptaków, gadów i motyli.

Dr Maciej Kozak - botanik, znawca roślin i zbiorowisk roślinnych, wielbiciel i obrońca naturalnej przyrody w mieście.

Wszystkich chętnych na przyrodniczą przygodę zapraszamy do zapisów (do 19 września) drogą mailową: m.baran@okn.edu.pl lub telefonicznie 12 644 27 65 w.21.


Kreatywna Masa Krytyczna w ARTzonie 2019

21 września 2019 r., godz. 13.00-19.00
ARTzona OKN, os. Górali 4

Projekt nawiązujący do społecznego ruchu rowerowego, adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematem są działania twórcze i sztuka. Wydarzenia odbywają się w ramach akcji Zajrzyj do Huty 2019. Wstęp wolny.

W programie:

13.00–16.00 Niech szyje Wanda! – rodzinne warsztaty szycia lalek, prowadzenie: Monika Świda;

13.00-15.00 Kreatywne sensomasy – warsztaty dla dzieci w wieku 1–4 lat prowadzenie: Paulina Maciaszek;

14.00-16.00 Wysadzanie Huty – rodzinne warsztaty ogrodnicze  prowadzenie: Julia Lachiewicz; 

13.30-15.00 Nowohucka odznaka – warsztaty kreatywne dla dzieci prowadzenie: Małgorzata Hajto;

14.00-16.00 Fotostory. Transfer Zdjęcia na kamień – warsztaty graficzne dla dorosłych prowadzenie: Marta Kozłowska-Derlatka;

17.00 O HUCIE. Wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów malarskich pod kierunkiem Ernesta Ogórka prowadzonych w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (w trakcie wystawy prowadzona będzie audiodeskrypcja).

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Adres: Osiedle Górali 4, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marek Jachowicz
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2019-09-13
Data aktualizacji: 2019-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź