KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna Nowa Huta we wakacje

W lipcu i sierpniu 2019 r. Pracownia Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przygotowała na wakacyjne miesiące cykl spacerów w ramach projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”, realizowanego z okazji 70-lecia Nowej Huty.

Fot. Kraków Dla Seniora

Uczestnicy trzech spacerów będą poznawać wątki związane z architekturą, muzyką i sztukami plastycznymi. Podczas pierwszego wydarzenia 6 lipca dr Michał Wiśniewski opowie o architekturze Nowej Huty w kontekście tzw. nowych miast realizowanych na świecie w drugiej połowie XX w. Z kolei 3 sierpnia Paweł Jagło poprowadzi spacer muzycznym szlakiem po Nowej Hucie, a 24 sierpnia Monika Kozioł przedstawi miejsca, postaci i zjawiska związane ze sztukami plastycznymi w Nowej Hucie.

W kolejnych miesiącach od września do grudnia odbędą się kolejne wydarzenia w ramach projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”, podczas których będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy.

SZCZEGÓŁY WYDARZEŃ W LIPCU I SIERPNIU:

Nowa Huta w architekturze - spacer

6 VII / 11.30

Start: Plac Centralny (przy pomniku Solidarności)

wstęp wolny – obowiązują zapisy

Spacer w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski. Zapisy do 4 VII: nowahuta@okn.edu.pl

Nowa Huta to jeden z wielu przykładów tzw. nowych miast, które po drugiej wojnie światowej powstawały po obu stronach żelaznej kurtyny. Trwający blisko pół wieku ciągły rozwój dzielnicy sprawił, że współcześnie stanowi ona żywy podręcznik historii architektury oraz pokazuje kontekst zmian cywilizacyjnych zachodzących w świcie w okresie zimnej wojny. W trakcie spaceru przestrzeń i budynki Nowej Huty posłużą jako tło dla pokazania jak zmieniał się powojenny świat, jakie problemy ogniskowały życie społeczne i kulturalne Europy.

Dr Michał Wiśniewski - pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury - m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).

Muzyka w Nowej Hucie - spacer

3 VIII / 15.00

Start: al. Jana Pawła II 232 (przed wejściem do NCK)

wstęp wolny – obowiązują zapisy

Spacer w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Paweł Jagło. Zapisy do 1 VIII: nowahuta@okn.edu.pl

Gdzie występował zespół VooDoo? W jakich okoliczność nagrał i wydał pierwszą płytę długogrającą? Co to był „Departament of Rock”? Kim był Stanisław Florek? Gdzie odbył się pierwszy koncert jazzowy w Nowej Hucie? Gdzie mieścił się pierwszy klub jazzowy w dzielnicy?  Co robiła tam Katarzyna Gaertner? Gdzie odbywały się największe koncerty big-beatowe w Nowej Hucie? Kto jest autorem słynnego utworu „Dwudziestolatki”? Na te oraz wiele innych pytań znajdą odpowiedź uczestnicy spaceru wokół miejsc związanych z historią muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie. Z mroków nieodległej przeszłości wyłonią się sale, które przez wielu starszych mieszkańców Nowej Huty kojarzone są z dobrą zabawą w czasie potańcówek, koncertów, czy występów scenicznych wielu gwiazd zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej sceny muzycznej. Przypomnieni zostaną animatorzy kultury, piosenkarze, muzycy, którzy w latach 50. XX w. rozpoczynali pracę u podstaw nowohuckiej kultury. Uczestnicy poznają zespoły i muzyków, którzy tworzyli nowohucki koloryt muzyczny. Na koniec posłuchają oryginalnej muzyki z lata 1950-2000 w czasie projekcji filmu „Zagrajmy to jeszcze raz...” w jedynym nowohuckim Kinie Studyjnym Sfinks.

Paweł Jagło – mieszkaniec osiedla Willowego. Historyk Nowej Huty. Przez siedem lat szef nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Autor lub współautor wystaw oraz wydawnictw poświęconych Nowej Hucie, w tym dziejom muzyki w tej części Krakowa.

Sztuki plastyczne w Nowej Hucie - spacer

24 VIII / 10.00

OKN, os. Górali 5

wstęp wolny – obowiązują zapisy

Spacer w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodów 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Monika Kozioł. Zapisy do 22 VIII: nowahuta@okn.edu.pl

W czasie spaceru uczestnicy poznają ważne miejsca, postaci i zjawiska związane ze sztukami plastycznymi w Nowej Hucie. Odwiedzimy lokalizacje (Galerię Rytm, Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Klub Międzynarodowej Pracy i Książki, Galerię „Pod Chmurką”, w których prezentowano i upowszechniano dokonania artystyczne środowiska nowohuckiego. Usłyszymy o najważniejszych postaciach (nie tylko artystach) i stowarzyszeniach, które przyczyniły się do rozwoju życia kulturalnego tej części Krakowa. Poznamy wybrane aspekty polityki kulturalnej realizowanej w Nowej Hucie (między innymi cykl wystaw „Plastycy Nowej Huty”, stypendia przyznawane przez Hutę im. Lenina oraz przekazywanie pracowni twórcom) i jej rezultaty, które możemy oglądać do dzisiaj (rzeźby plenerowe, kolekcja sztuki współczesnej).

Monika Kozioł – historyczka sztuki, na co dzień pracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie pełni funkcję Głównego Inwentaryzatora oraz redaktor naczelnej czasopisma MOCAK Forum. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Interesuje się środowiskiem artystycznym Nowej Huty w czasach PRL-u. Autorka opracowania dotyczącej rzeźb w przestrzeni Nowej Huty, przygotowanego w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Obecnie zajmuje się historią Galerii Rytm.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2019-06-19
Data aktualizacji: 2019-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź