KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wrześniowe poznawanie architektury Nowej Huty

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z Fundacją Instytut Architektury przygotował na wrzesień aż pięć wydarzeń w ramach projektu „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Podczas zwiedzania i spacerów będzie można poznawać architektoniczne dziedzictwo kulturowe związane przede wszystkim z Bieńczycami, Wzgórzami Krzesławickimi i Czyżynami.

Fot. Kraków Dla Seniora

Już 1 września 2018 r. odbędzie się spacer architektoniczno-urbanistyczny po Bieńczycach, a tydzień później po Wzgórzach Krzesławickich. Podczas wycieczek prowadzonych przez Pawła Jagło uczestnicy zapoznają się z historią polskiej architektury modernistycznej lat 60. XX w. i zobaczą jej przykłady.  W trakcie pierwszego wydarzenia prowadzący opowie m.in. o unikatowej stołówce pracowniczej na os. Złotej Jesieni. Zbiórka o godz. 15.00 przed Arką Pana (ul. Obrońców Krzyża 1). Spotkanie 8 września rozpocznie się o przed kościołem na os. Na Wzgórzach 1A. Następnie uczestnicy przejdą przez osiedla Na Wzgórzach i Na Stoku, a wycieczka zakończy się przed dawnych hotelem robotniczym w Grębałowie. Kolejne wydarzenie również związane będzie ze Wzgórzami Krzesławickimi, ponieważ na 16 września zaplanowano zwiedzanie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1A). Świątynia, po której oprowadzi Kamila Twardowska, została wzniesiona w latach 1981-87 według projektu Witolda Cęckiewicza i stanowi jedno z najciekawszych dzieł nowoczesnej architektury sakralnej w Krakowie.

Ostatnie dwa wrześniowe wydarzenia architektoniczne odbędą się w ramach tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty. Poprowadzi je Michał Wiśniewski. 22 września o godz. 10.00 prezentowany będzie Szpital Żeromskiego, czyli jeden z największych budynków publicznych w Nowej Hucie. Osiowy, symetryczny układ założenia, który powstał w latach pięćdziesiątych budzi skojarzenia z barokowymi pałacami i ich otoczeniem. Prwoadzącyh przybliży historię budynku oraz jego otoczenia, w którym odnajdziemy kilka spośród najstarszych części nowohuckiego założenia. Rozpoczęcie przed wejściem do szpitala. Dzień później (23 września) odbędzie się spacer architektoniczno-urbanistyczny po Czyżynach. Tamtejsze osiedla powstały w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i stanowiły kolejny element rozwoju Nowej Huty. Podstawą dla ich kompozycji był konkurs urbanistyczny, który przyniósł zwycięstwo zespołowi Witolda Cęckiewicza. Dawny past startowy lotniska miał według zwycięskiej koncepcji stać się osią modernistycznego założenia łączącego wielki park oraz zabudowę mieszkaniową w postacie wielkogabarytowych bloków. Zakończeniem całości miał być rozległy kampus Politechniki Krakowskiej. Start spaceru o godz. 10.00 sprzed kościoła na os. Dywizjonu 303 nr 66.

Kolejne architektoniczne wydarzenia poświęcone Nowej Hucie odbędą się w październiku, listopadzie i grudniu. Szczegółowy program uzupełniany jest na bieżąco na stronie internetowej Ośrodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl i na www.facebook.pl/oknorwid. Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale należy zgłosić mailowo swój udział na adres: j.klas@okn.edu.pl.

 

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji i Promocji Kultury

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

os. Górali 5, 31-959 Kraków

animacja@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 18

Adres: Osiedle Górali 5, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA CHODOROWSKA
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2018-08-30
Data aktualizacji: 2018-09-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź