KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spójrz na mnie Europo: Wieczór autorski Leszka Wójtowicza w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza we wtorek, 21  listopada o godz. 18 na 92. Salon Literacko Muzyczny "Spójrz na mnie Europo – wieczór autorski Leszka Wójtowicza". Prowadzenie – Basia Stępniak-Wilk, Scena NCK, bilety w cenie 2 zł.

Fot. Kraków Dla Seniora

Leszek Wójtowicz – związany od lat z „Piwnicą pod Baranami” poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor, nazywany przez Piotra Skrzyneckiego „Piwnicznym bardem”.

Swój pierwszy recital autorski pt. „Niepewna pora” przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. W recitalu tym znalazła się „Moja litania” – nagrodzona później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1981 r. Piosenka ta stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą. Kolejne recitale śpiewane w tzw. „drugim obiegu” w latach 80-tych to: „Złe godziny”, „Moja litania”  i „Mówią mi, że tam w Moskwie”. Wynikiem „krakowskiego targu” z cenzurą były: „Polowanie na czarownice” i „Jeszcze wszystko może się zdarzyć”. W „drugim obiegu” zostały wydane także dwie kasety autorskie Leszka Wójtowicza.

Wykonywany obecnie przez krakowskiego pieśniarza recital pt. „Spójrz na mnie Europo” składa się w większości z utworów napisanych po przełomowym roku 1989. Wójtowicz dokonał wtedy licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym rejestracji trzech recitali telewizyjnych. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. W dalszym ciągu śpiewa on „o sprawach, które wszyscy znamy…”. Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem –  czasem ironicznym, czasem pobłażliwym – przekazuje to, co ma do powiedzenia.

W recitalu „Spójrz na mnie Europo” znalazły się piosenki poświęcone legendarnym postaciom „Piwnicy” – Piotrowi Skrzyneckiemu, Janinie Garyckiej i Wiesławowi Dymnemu, a także te najnowsze, trafnie opisujące dzisiejszą rzeczywistość, jak chociażby przewrotna „Wieża paradoksów”, „Rocznica”, „Nasz lunapark”, „Choćby się zatrząsł dom”, czy bardzo gorzkie pieśni pt. „Śpiewałem Tobie”, „Kiedy pojawia się ciemność”, czy „Władca fraktali”. Logika ballad jest niezawodna. Trzeba ich uważnie słuchać, aby nie stracić czegoś istotnego.

Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z Publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa nadal w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, m. in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Bostonie, Pittsburgu, Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi i Magnitogorsku.

Basia Stępniak-Wilk – autorka tekstów, kompozytorka, śpiewająca artystka kabaretowa. Pochodzi z Lublina, na stałe mieszka w Krakowie, gdzie w 1995 r. zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami oraz w kabarecie Loch Camelot, z którym związana jest do dziś. Współtworzyła, wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim, grupę „Zielone Szkiełko”. Prowadzi autorską audycję Muzyczna Bombonierka w Radiu Kraków.

Do jej najpopularniejszych utworów należą „Bombonierka” – w duecie z Grzegorzem Turnauem, „Słodka chwila zmian”, „Futerko”, „Bossa nova z Augustowa” – śpiewana z Andrzejem Poniedzielskim oraz „Wiośnie nie!” wykonywana z Wojciechem Mannem.

salon-literacko-muzyczny-pp-internet-baner-mniejszy.jpg

BILET 2 zł/os
KASA czynna: poniedziałek–piątek  8.30-20.00, sobota – 9.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

Adres: Aleja Jana Pawła Ii 232, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2017-11-09
Data aktualizacji: 2017-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź