KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ośrodek Kultury Norwida: oferta na kwiecień

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, os. Górali 5 przedstawia ofertę programową dla seniorów na kwiecień.

Fot. Kraków Dla Seniora

1 kwietnia 2017 r.,godz. 19.00-21.00, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Noc Sów

Zapraszamy na Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom!

W programie:
- prezentacja
- film
- wyjście w teren w poszukiwaniu sów (koniecznie zabierzcie latarki!)

Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody. Rejestracja przez formularz dostępny na stronie http://nocsow.pl/ lub pod adresem: szczygiel.malgorzata@gmail.com (Małgorzata Szczygieł, Przewodnik Nocy Sów w Klubie Kuźnia OKN).

Pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskim Nocy Sów jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 648 08 86
e-mail: klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl


3 kwietnia 2017 r., godz. 19.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków

Madagaskar. Najstarsza wyspa świata

W kwietniu zapraszamy na slajdowisko Jędrzeja Majki z podróży na najstarszą wyspę świata – Madagaskar. Spotkanie z cyklu Nowa Huta na końcu świata odbędzie się w C-2 Południe Cafe 3 kwietnia o godz. 19.00, wstęp wolny.

Za sprawą filmów animowanych z nazwą wyspy w tytule Madagaskar wszedł do popkultury. Ale obraz wyspy przedstawiony na ekranie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Wciąż słyszymy o gigantycznej korupcji i niestabilnej sytuacji politycznej. Większość Malgaszów nie ma w domu ani prądu, ani wody. Domy, zbudowane z gliny, zazwyczaj mają dziurawe dachy i klepisko zamiast podłogi. Dodajmy do tego trąd, malarię, wszechobecne pluskwy i już będziemy wiedzieć, dlaczego większość turystów zamiast Madagaskaru wybiera sąsiedni Mauritius czy Seszele. Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż właśnie tu, czeka nas niezwykła przygoda. Czerwona ziemia. Soczysta zieleń pól ryżowych. Bielusieńskie plaże. Lemury i kameleony. Baobaby i pielgrzanowce madagaskarskie. I, co najważniejsze, zawsze uśmiechnięci i pogodni Malgasze.

Jędrzej Majka – z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik. Podczas dotychczasowych podróży zasmakował życia w różnych temperaturach, od minus 40 stopni Celsjusza pod kołem polarnym w Republice Komi po plus 50 w Buszer nad Zatoką Perską. Spędził nielegalnie dzień w kopalni węgla kamiennego w Rosji i wypił nieprzyzwoicie dużo wina na cmentarzu w Gruzji. Godzinami może włóczyć się po bazarach i próbować wszystkiego, czym go tam częstują.

Autor książek Kresy. Śladami naszych przodków (2002), Ostatni dzień Lwowa (2004), Pociąg do świata (2010), Przypadki podróżne (2016); albumów Lwów. Trzy eseje (2005), Ukraina (2006), Kresy (2009), Mistyczne Kresy (2013), Mistyczny Lwów (2017), Mistyczne Wilno (2017); przewodników Przewodnik po Kresach. Ukraina. Białoruś. Litwa (2014), Lwów i okolice (2015).

Strona internetowa autora www.jedrzejmajka.pl
www.facebook.com/jedrzejmajka.podroze 

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Madagaskar_Slajdowisko.JPG


4, 11, 18, 25 kwietnia 2017 r. (wtorki), godz. 10.00-12.00, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Maluję jak impresjonista. Warsztaty malarskie dla dorosłych

Zajęcia skierowane do dorosłych i seniorów.  Obejmują podstawy malarstwa, kompozycję, ekspresję, itp.
Serdecznie zapraszamy!

Zapisy i prowadzenie:
Magdalena Lis , tel. 12 648 08 86

Koszt: 5 zł za spotkanie

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 648 08 86
e-mail: klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl


5 kwietnia 2017 r., godz.16.30, Plac Sikorskiego 6, Kraków

Zwiedzanie Europeum

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach cyklu Podróże po historii i kulturze.

Zapisy do 3 IV: b.habieda@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 18.

Bilety: 9 zł

Ekspozycja w Spichlerzu ukazuje siedem wieków historii sztuki europejskiej na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb. Zbiory te, gromadzone od założenia muzeum w roku 1879 (głównie jako dary), początkowo nie były objęte jakąś szczególną polityką kolekcjonerską, ponieważ muzeum – zgodnie ze swą nazwą – skupiało uwagę przede wszystkim na dziełach sztuki rodzimej. Sytuacja zmieniła się po wojnie, gdy muzeum nabyło wybitne dzieła malarstwa i rzeźby zachodnioeuropejskiej, takie jak: "Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, "Adoracja Dzieciątka” Lorenza Lotto, "Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela mł. oraz francuską, XIV-wieczną rzeźbę "Madonna z Dzieciątkiem” czy "Popiersie biskupa” wykonane około 1500 roku w Niderlandach. Można tam również zobaczyć średniowieczne Madonny katalońskie, "Chrystusa Boleściwego" Jana Gossaerta zwanego Mabuse, "Ucieczkę do Egiptu" Luki Giordano, "Portret Chłopca z łukiem i psem" Nicolaesa Maesa, "Portret Antonia Canovy" Antonia d’Este, "Portret Michała Bogorii Skotnickiego" Francois-Xavier Fabre czy "Merkurego" Bertela Thorvaldsena.

[źródło: www.mnk.pl]

Cykl „Podróże po historii i kulturze” przypomina wycieczkę wehikułem czasu. Nikt nie wie, gdzie nas zaprowadzi. Może do przeszłości? A może przyszłości? Jednak na pewno sprawi, że odkryjemy coś fascynującego!

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

Europeum_zwiedzanie.JPG


12, 19 kwietnia 2017 r.,godz. 11.00, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Prawo dla seniora

Spotkania poprowadzi adwokat Alicja Sobota z zespołem stażystów projektu Allerhand Advocacy - Prawo w interesie publicznym.

W programie: informacje i praktyczne porady prawne dotyczące m.in. zawierania umów cywilnoprawnych, darowizn, testamentów i odstąpień konsumenckich od umów. Wstęp wolny.

Organizatorzy:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków
Instytut Allerhanda,  Plac Sikorskiego 2/7, Kraków

Informacje: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida, os. Złotego Wieku 14, tel. 12 6480886, e-mail: j.kornas@kuznia.edu.pl

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 648 08 86
e-mail: klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl


13, 20 kwietnia 2017 r., godz.12.00-13.45, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora

Otwarte spotkania komputerowe dla seniorów

Zapraszamy seniorów na dwugodzinne otwarte spotkania Mistrzejowickiego Komputerowego Klubu Seniora. Spotkania mają formę otwartą, na zajęcia przychodzą starsi i młodsi seniorzy zainteresowani poszerzaniem swoich kompetencji komputerowych. Uczestnicy mogą również przynosić własne laptopy. Program opracowywany jest we współpracy z uczestniczącymi w zajęciach seniorami i odpowiada na ich potrzeby. Seniorzy uczą się m.in. instalowania programów, korzystania z komunikatorów, poczty, poznają zasady bezpiecznych zakupów w Internecie. Zwiedzają wirtualne muzea, korzystają z aplikacji programu google. Poznają ciekawe i przydatne strony internetowe.

12 IV / 12.00 – Filmy w Internecie
20 IV / 12.00 – Obsługa tabletu

Koszt: 15 zł, płatne przed zajęciami
Zapisy: Joanna Kornas tel. 12 648 08 86
Prowadzenie: Joanna Kornas, Wiktoria Federowicz

Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora powstał dzięki wsparciu Dzielnicy XV.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 648 08 86
e-mail: klub@kuznia.edu.pl

KomputerowyKlubSeniora.jpg


20 kwietnia 2017 r., godz. 19.00, ARTzona OKN, os. Górali 4, Kraków

Od zera do milionera i  z powrotem. Tajlandia, Laos i jak nie dotarliśmy do Kambodży. Slajdowisko Doroty Orczewskiej i Piotrka Ehrenhalt

W kwietniu zapraszamy na slajdowisko Doroty Orczewskiej i Piotrka Ehrenhalt pn. Od zera do milionera i z powrotem. Tajlandia, Laos i jak nie dotarliśmy do Kambodży. Spotkanie z cyklu Nowa Huta na końcu świata odbędzie się ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4) 20 kwietnia o godz. 19.00, wstęp wolny.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Nowa Huta na końcu świata logo.JPG


21-22 kwietnia 2017 r., Aleja Róż, Kraków

Wiosenny spacer w Parku Ratuszowym i Parku Szwedzkim

Oprowadzanie z historykiem sztuki Maciejem Miezianem. Wydarzenie w ramach Krakowskiej Wystawy Ekologicznej.

21 kwietnia godz. 11.00
22 kwietnia godz.15.00

Miejsce zbiórki: w Alei Róż, przy Restauracji Stylowa Ilość miejsc ograniczona – rezerwacja pod nr tel. 12 644 27 65 do godz. 16.00 w dniu 20.04.2017. Wstęp wolny.

Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl


21 kwietnia 2017 r., godz. 19.15, Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków

Nowohucka Kronika Filmowa – 500 wydanie!

Nowohucka Kronika Filmowa to prawdopodobnie jedyna taka kronika w Polsce. Powstała w 2004r., jej pomysłodawcami byli filmowcy, artyści, animatorzy kultury i dziennikarze związani z Nową Hutą, a producentem od początku – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Pomysł tworzenia Nowohuckiej Kroniki Filmowej nawiązuje do wyświetlanej przez lata w kinach Polskiej Kroniki Filmowej, która dziś jest kopalnią wiedzy o poprzednich dekadach. Jak ona  pokazuje rzeczy ważne, charakterystyczne, interesujące – ale dotyczące tylko jednej, za to największej dzielnicy Krakowa. I można ją oglądać przed wszystkimi seansami w ostatnim nowohuckim kinie – Kinie Studyjnym Sfinks.  Od prawie 13 lat kamera Kroniki towarzyszy ciekawym wystawom, koncertom, imprezom filmowym i teatralnym, pokazuje wydarzenia wielkie i znaczące, ale także te małe, realizowane przez pasjonatów. Widzowie znajdują tu portrety ludzi, opowieści o ciekawych miejscach i historii, a także wiele materiałów archiwalnych.  Nowohucka Kronika Filmowa dotarła właśnie do 500 odcinka! Będzie to wydanie specjalne – po raz pierwszy zrealizowane przez wszystkie ekipy razem. Na jego uroczystą, jubileuszową premierę Ośrodek Kultury im. Norwida i Kino Studyjne Sfinks zapraszają 21 IV o godz. 19.15. W programie wieczoru znajdzie się również pokaz najciekawszych felietonów z ubiegłych lat, które zaprezentują ich autorzy, oraz jubileuszowy tort!

Wstęp wolny

Kino Studyjne Sfinks
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sfinks@okn.edu.pl
www.kinosfinks.pl
www.facebook.com/StudyjneKinoSFINKS

SFINKS.jpg


23 kwietnia 2017 r., godz. 18.00, Kościół pw. Św. M. M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86, Kraków

Koncerty Mistrzejowickie: Koncert Wielkanocny

W programie m.in. G. Gorczycki, A. Vivaldi, S. Moniuszko, J.S. Bach,  J. Łuciuk.

Wykonawcy:
Akademicki Chór ORGANUM,
Zespół Instrumentalny RICERCAR
Wiktoria Bisztyga – sopran
Bogusław Grzybek - dyrygent

Akademicki Chór ORGANUM powstał w 1969 roku z inicjatywy Bogusława Grzybka, który do dzisiaj jest jego kierownikiem artystycznym. Od początku swojej działalności chór występuje pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie. W swoim repertuarze zespół posiada utwory muzyki dawnej, a także dzieła kompozytorów współczesnych m.in. Góreckiego, Koszewskiego, Krenza, Pendereckiego, Łuciuka. ORGANUM jest stałym uczestnikiem i laureatem przeglądów, festiwali i konkursów chóralnych, współpracuje również z filharmoniami w kraju, a także z Filharmonią Lwowską, Operą Krakowską i Warszawską Operą Kameralną. Wielkim Przyjacielem chóru był Metropolita Krakowski – Kardynał Karol Wojtyła i był nim nadal, jako Jan Paweł II. W pamięci i sercach ORGANUM na zawsze wpisały się występy w Watykanie. Akademicki Chór ORGANUM z wielkim powodzeniem koncertował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w USA. Od 1990 roku chór występuje wspólnie z Zespołem Instrumentalnym RICERCAR, którego założycielem jest również Bogusław Grzybek, co pozwoliło na poszerzenie repertuaru o muzykę oratoryjną: Bach, Beethoven, Haendel, Mozart, Vivaldi. Zespół RICERCAR tworzą młodzi muzycy z Konserwatorium i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bogusław Grzybek ukończył  Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów i teorii specjalnej, a także kurs dyrygentury u prof. Stefana Stuligrosza. Pełni obowiązki organisty w Bazylice Mariackiej. Za swoją wieloletnią i aktywną działalność artystyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, w tym Order św. Grzegorza Wielkiego nadany mu przez Papieża Benedykta XVI, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki kościelnej.

Wstęp wolny.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 648 08 86
e-mail: klub@kuznia.edu.pl

koncerty mistrzejowickie.jpg


23 kwietnia 2017 r., godz.19.00, Kapitularz Opactwa oo. Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Utwory Norwida w interpretacji Wojciecha Treli

Recytacja wybranych utworów Cypriana Kamila Norwida w autorskiej interpretacji aktora Wojciecha Treli podczas 23. Dni Norwidowskich w Krakowie.

Wydarzenie odbędzie się w sali zgromadzeń mnichów, gdzie  wiszą obrazy M. Stachowicza z cyklu "Dzieje Wandy", które Sztukmistrz miał oglądać podczas wizyty w Mogile w 1842 r. Obrazy miały go zainspirować do napisania dwóch dramatów misteryjnych: "Wanda" i "Krakus".

Wojciech Trela - urodzony w 1988 r. w Krakowie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w 2012 r. w spektaklu „Hamlet”, granym na deskach Krakowskiego Teatru Scena STU. W latach 2012-2014 związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z Krakowskim Teatrem Variete, Teatrem Dramatycznym w Warszawie oraz Teatrem Modrzewiowym w Krynicy. Obecnie występuje w spektaklach repertuarowych Teatru Nowego w Nowym Sączu oraz Teatru Odwróconego w Krakowie. 

Wstęp wolny.

Organizator festiwalu: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Partnerzy: Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

Grafika_N_Sikora.jpg


24 kwietnia 2017 r., godz. 20.30, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków

Polend

Premiera spektaklu w wykonaniu grupy teatralnej Ars–te w ramach 23. Dni Norwidowskich.

Dworzec PKP, małe miasteczko, kobiety. Bohaterki zmuszone do zmierzenia się ze swoimi lękami, frustracjami, wspomnieniami... Przestrzeń spektaklu to marazm, zawieszenie – to tu spotyka się wiele historii.

Spektakl jest komentarzem do współczesności. Poezja C.K. Norwida okazuje się nadal aktualna i stanowi jedno z narzędzi opisywania świata, naszej polskiej rzeczywistości.

Wstęp z zaproszeniami, które każdy może odebrać od 10 kwietnia od pn. do pt. w godzinach 9.00 - 19.00 w ARTzonie Ośrodku Kultury Norwida na os. Górali 4.

Organizator festiwalu: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Partnerzy: Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

ars te.jpg


25 kwietnia2017 r., godz. 18.00, Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków

Wtorek Literacki: Inspirowane Norwidem

Polemika i rozwinięcie głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza.

Spotkania z literaturą, które odbywają się od ośmiu lat w Klubie „Kuźnia” w każdy ostatni wtorek miesiąca i są okazją, by promować dobrą literaturę, by w zaciszu biblioteki rozmawiać o książkach, spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek.

Norwid na różne sposoby usiłował uczestniczyć w aktualnym życiu społecznym i politycznym. Również w twórczości literackiej ciągle podejmował próby dialogu z żywotnymi problemami filozoficznymi, artystycznymi i społecznymi współczesności. Niestety, dialogu tego prawie nikt nie podejmował. Dopiero jego "późni wnukowie", m.in. Stanisław Brzozowski w "Legendzie Młodej Polski" i Stanisław Wyspiański w "Wyzwoleniu" podjęli wyzwanie zmierzenia się z norwidowska wizją Polski i świata.

Zapraszamy na Wtorek Literacki poświęcony głównym światopoglądowym tematom Norwida oraz późniejszych literackich nawiązań do jego twórczości.

Wstęp wolny.

Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, Kraków
tel. 12 641 68 75
e-mail: naukowa@kuznia.edu.pl


28 kwietnia 2017 r., godz. 18.00, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków

Gouache. Wernisaż wystawy Pawła Kruczka

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na wernisaż wystawy Pawła Kruczka, który odbędzie się 28 kwietnia 2017 r. o godzinie 18.00 w Galerii OKN na os. Górali 5 w Krakowie. Wystawę można oglądać do 29 maja 2017 roku. Wstęp wolny.

Paweł Kruczek - urodzony w 1952 roku w Krakowie. Dyplom na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1982 w pracowni litografii prof. Włodzimierza Kunza i pracowni książki doc. Romana Banaszewskiego. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową. Zajmuje się aranżacją wnętrz i konserwacją dzieł sztuki. Od 1994 roku bierze udział w wystawach organizowanych przez ZPAP, oraz licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

KruczekWystawaOKN.jpg

norwid_jpg2.jpg

 

Adres: Osiedle Górali 5, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2017-03-30
Data aktualizacji: 2017-03-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź