KRAKÓW DLA SENIORA rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MOCAK: Spotkanie z Zofią Posmysz

MOCAK oraz Wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek 23 marca o godzinie 18 na spotkanie z pisarką i byłą więźniarką Auschwitz Zofią Posmysz. Prowadzenie: Maria Anna Potocka.

Wydarzenie łączy się z premierą książki "Królestwo za mgłą" (wywiad rzeka z pisarką przeprowadzony przez Michała Wójcika) oraz wznowieniem powieści "Wakacje nad Adriatykiem".

– Czyli pani wyszła z tego Królestwa?
– Mnie się udało. Tak, mnie to się udało. Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

[Z materiałów promocyjnych Wydawnictwa]:

Królestwo za mgłą

Zofia Posmysz trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię. Pisarka mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.

1a.jpg

Wakacje nad Adriatykiem

Jak daleko może posunąć się człowiek – w okrucieństwie i miłości? Dwie kobiety, które trafiły do piekła. Pierwsza wierzy, że uda jej się przeżyć. Druga nie ma nawet nadziei. Choć wcześniej się nie znały, zaczyna je łączyć szczególna więź. Silniejsza wie, że musi uratować słabszą. Zrobi dla niej wszystko. Ale czy da się uratować kogoś, kto sam wydał na siebie wyrok? Powieść o niezwykłej relacji dwóch kobiet, oparta na wstrząsających wydarzeniach z życia Zofii Posmysz. Zaskakująco nowoczesne i odważne, odkryte na nowo arcydzieło literatury polskiej.

Zofia Posmysz – ur. w 1923 roku w Krakowie. W czasie wojny więźniarka obozów Aschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1952–75 pracowała w Polskim Radiu, współtworząc między innym słuchowisko W Jezioranach. Pisarka w nowatorski sposób poruszająca tematykę obozową. Jej najbardziej znany utwór to Pasażerka (pierwotnie słuchowisko, następnie powieść), na podstawie której powstał film Andrzeja Munka i Witolda Lesiewicza oraz opera (muzyka: Mieczysław Weinberg), która odniosła sukces na całym świecie. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia autorskie w dziedzinie słuchowisk, Złotym Mikrofonem oraz nagrodą „Honorowy Wielki Splendor” za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej. Była żoną pisarza i pracownika Polskiego Radia, Jana Piaseckiego. Honorowa Obywatelka Miasta Oświęcim. Mieszka w Warszawie.

Maria Anna Potocka – kurator, krytyk i teoretyk sztuki. Z wykształcenia filolog polski, historyk sztuki; doktor kulturoznawstwa (2008). W latach 1972–2010 prowadziła pierwsze w Polsce galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1984 roku tworzy międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów (Internationale Künstler Gremium, IKG), Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (The International Association of Art Critics, AICA; w latach 1996–2003 prezes Sekcji Polskiej) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej (The International Association of Curators of Contemporary Art, IKT). Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Opublikowała kilka książek książek (między innymi: Rzeźba, 2002; To tylko sztuka, 2008;Fotografia, 2010; Wypadek polityczny, 2010) oraz liczne teksty teoretyczne i filozoficzne. W latach 1996–2010 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, w latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

2.jpg

Spotkanie z Zofią Posmysz
Data: 23.3.2017 godz. 18
Miejsce: Sala audiowizualna
Prowadzenie: Maria Anna Potocka
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@mocak.pl lub w godzinach 11–15 pod numerem telefonu: 12 263 40 00.

 

 

 

Adres: ul. Lipowa 4, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK JACHOWICZ
Podmiot publikujący: Dla seniora
Data publikacji: 2017-03-20
Data aktualizacji: 2017-03-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź